Zapomenuté české byliny opět ožívají díky moderní vědě
V Průhonické botanické zahradě, která je spravována Botanickým ústavem AV ČR, byly založeny speciální výzkumné matečnice kosatců a zapomenutých tradičních českých
i středoevropských bylin. Na základě rozsáhlého výzkumu bylo zjištěno, že tyto ekologicky pěstované a technologicky šetrně zkoumané rostliny obsahují účinné bioaktivní látky, které najdou využití ve speciální kosmetice, dermatologii, zdravotnictví a jako doplňky stravy k posílení obranyschopnosti organismu.
Výzkum pod vedením Doc. Ing. Petra Kaštánka, Ph.D., probíhá ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Botanickým ústavem AV ČR. Finančně jej podporuje Technologická agentura ČR (TA ČR) z programu Národní Centra Kompetence (NCK).
„Příroda poskytuje neskutečné množství zdrojů. Díky nejmodernějším technologiím, se kterými pracujeme, jsme schopni v rostlinách najít látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo nebo nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje. Dovoluji si tvrdit, že zcela unikátním způsobem pak speciálními technologiemi zjišťujeme vzájemné vazby jednotlivých rostlin
a díky tomuto ojedinělému přístupu jsme schopni zajistit vzájemnou synergii vedoucí ke zvýšení léčivých účinků. Na základě těchto poznatků pak vyvíjíme pod značkou NEOBOTANICS takové preparáty, které jsou na bázi přírodních látek, s optimálním obsahem účinných látek, které skutečně pomáhají a řeší problémy,“ popisuje Doc. Ing. Petr Kaštánek, PhD., vědec a ředitel výzkumné společnosti EcoFuel Laboratories.
Kosatce jako neskutečný zdroj účinných látek – léčebná kosmetika z kosatců
Vývoj účinné látky z kosatců probíhá v rámci projektu Národního centra kompetence BIOCIRTECH, s celkovým rozpočtem přes 262 mil Kč, podpořeným agenturou TA ČR. Projekt BIOCIRTECH se zabývá problematikou biorafinací a cirkulární ekonomiky, přičemž problematika kosatců je jedním z řady dílčích projektů, v tomto případě realizovaný ve spolupráci se společností EcoFuel Laboratories s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Botanickým ústavem Akademie věd ČR.
Botanický ústav AV ČR, který má v Průhonické botanické zahradě jednu z největších sbírek kosatců na světě, poskytl pro výzkum cca 1800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 kultivarů s aplikačním potenciálem. Z nich bylo společností EcoFuel Laboratories připraveno cca 200 nejrůznějších extraktů a ty detailně studovány na obsah účinných látek a biologické aktivity pomocí robotické analytické stanice na Vysoké škole chemicko-technologické.
Z vybraných odrůd byla následně založena unikátní kosatcová matečnice, která bude do budoucna zajišťovat kvalitní a přesně geneticky definovaný rostlinný materiál pro velkoobjemovou kultivaci kosatců a produkci účinné látky z jejich oddenků. Výsledné kosmetické produkty s touto účinnou látkou vyvinula a bude vyrábět společnost BIOCEN Laboratories pod značkou NEOBOTANICS.
Dle výzkumů kosatce obsahují látky se silnými protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i protinádorovými účinky.
„Tento projekt je ve fázi certifikace a výroby prototypů finálních produktů, v nichž účinné látky z kosatců najdou své uplatnění v kosmetice zaměřené na akné. Zjistili jsme také, že výtažky z kosatců dokonce zabraňují vzniku zubního plaku. Výsledky studií jsou tak skvělé, že věříme, že si účinné látky z této rostliny najdou uplatnění i v zubní hygieně,“ říká Petr Kaštánek.
Na pokladech rostoucích v areálu Botanického ústavu byl založen i další výzkum – tentokrát se vědci zaměřili na protizánětlivé látky v květech a listech magnolie. Ty naleznou uplatnění v dermatologických preparátech pro citlivou, zanícenou a ekzematickou pokožku.
„Magnólie průhonická není jen nádherná, ale jak výzkum potvrdil, také svými obsahovými látkami zcela unikátní. V Průhonickém parku se nachází řada jedinečných exemplářů hybridu magnólie průhonické. Jsme rádi, že jsou podporovány projekty, díky kterým znovu zjišťujeme a ukazujeme, jak významné a nenahraditelné rostliny jsou,“ říká Prof. RNDr. Miroslav Vosátka, CSc., z Botanického ústavu AV ČR.
Projekt Plantactives – znovuoživení zapomenutých bylin
Cílem projektu podpořeného Technologickou agenturou České republiky v rámci programu TREND bylo vybrat lokálně rostoucí tradiční i zapomenuté léčivé rostliny s potenciálem využití v dermatologii, kosmetice a v přípravcích posilujících obranyschopnost organismu. „Čerpali jsme ze starých herbářů, odborné literatury a z diskuzí s předními fytoterapeuty. Hledali jsme byliny, které obsahují zejména tzv. flavonoidy, které mají silné antioxidační
a protizánětlivé účinky. Ve spolupráci s MUDr. Vlasákem jsme vytipovali 20, většinou ne příliš známých bylin (např. ožanka kalamandra, kručinka barvířská, komonice lékařská, mydlice lékařská, popenec obecný, lnice květel, magnólie průhonická, denivka plavá, aj.), které jsme dále podrobně zkoumali a zjišťovali jejich účinky,“ vysvětluje Petr Kaštánek.
V projektu nejsou testovány pouze biologické účinky a bioaktivní látky obsažené v těchto bylinách, jsou zkoumány i metody jejich šetrné izolace a formulace do moderních aplikačních forem, jako jsou lipozomy či lipidové nanočástice, které zajištují efektivní využití organismem. Součástí projektu je také vývoj postupů ekologické kultivace léčivých bylin, využívající nově vyvíjená organická hnojiva a biologické přípravky na podporu růstu. „Tyto vyvinuté metodiky budou dostupné pro pěstitele a umožní rozšíření produkce léčivých bylin v České republice,“ dodává Miroslav Vosátka.
„Zdraví je především o udržení či obnovení rovnováhy – tzv. homeostázy. Jedná se
o komplexní dynamický děj, jehož základem je mikrocirkulace, která zabezpečuje stabilní prostředí tělním buňkám. A k tomu v mé praxi pomáhají zejména flavonoidy. Díky nim mají preparáty ze zkoumaných bylin významný potenciál u poruch žilně-lymfatického systému. To ocení zejména ženy trpící otoky, křečovými žilami či celulitidou,“ říká MUDr. René Vlasák.
Pro více informací kontaktujte: Milada Vindušková, milada.vinduskova@gmail.com, tel.: 602 258 667
Doc. Ing. Petr Kaštánek, PhD.
– český vědec, ředitel a zakladatel výzkumné laboratoře EcoFuel Laboratories, která se specializuje na celý řetězec výzkumu a využití mikroskopických řas pro produkci bioaktivních látek. Přednáší na VŠCHT Praha a je ředitelem centra BIORAF – Centrum kompetence pro výzkum biorafinací. Jeho výzkumná činnost zahrnuje oblast bioreaktorů, biotechnologických způsobů kultivace a využití mikroorganismů a řas, izolace přírodních bioaktivních látek a přípravu preparátů na jejich bázi. Výzkum a vývoj technologií v oblasti cirkulární ekonomiky a recyklace látek. V rámci jím řízených výzkumných projektů jsou mj. vyvíjeny nové léčivé přípravky na bázi účinných látek z konopí pro léčbu zánětů a poranění pokožky ve formě inovativních nanočástic nebo nové účinné látky do kosmetiky i na podporu a ochranu růstu rostlin v udržitelném zemědělství. Držitel řady patentů (nejnovější byl představen na EXPO Dubaj v rámci českého pavilonu) a ocenění, např. Vizionář 2016.
Prof. RNDr. Miroslav Vosátka, CSc.
D louholetý vědecký pracovník Botanického ústavu AV ČR v.v.i., zakladatel Oddělení mykorhizních symbióz, bývalý ředitel Botanického ústavu. Přednáší na Přírodovědecké fakultě Karlovy Univerzity a Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity. Podílel se na mnoha tuzemských i zahraničních projektech základního a aplikovaného výzkumu v oblasti půdní mikrobiologie a aplikace mikrobiálních biohnojiv na bázi symbiotických mykorhizních hub a rostlinám prospěšných půdních bakterií pro organické zemědělství v řadě zemí Evropy, v Číně a několika zemích Afriky. V rámci projektu Národního centra kompetence BIOCIRTECH se podílí na prospekci nových látek pro využití v biorafinaci a formulaci výsledných produktů pro nutraceutiku a kosmetiku. Vedl biologickou část prezentace ČR na EXPO2020 v Dubaji, kde byla realizována organická a udržitelná zahrada v poušti, zavlažovaná vodou získanou ze vzduchu pomocí zařízení SAWER vyvinutého ČVUT v Praze.
M UDr. René Vlasák
Zakladatel společnosti Prevence 2000, Centra preventivní medicíny a CPM-Lymfocentra – jednoho z největších českých pracovišť, specializujících se na léčbu lymfatických otoků a křečových žil. Jako obezitolog se dlouhodobě věnuje problematice gynoidního (hruškovitého) typu obezity a především tzv. lipedému. V jejich terapii prosazuje komplexní léčebný přístup. Celý svůj profesní život klade důraz na význam primární prevence a je zastáncem integrativního pojetí medicíny. V devadesátých letech byl u zrodu tří nových léčebných oborů. Algeziologie, obezitologie a lymfologie. Za své dlouholeté aktivní působení v České lymfologické společnosti byl jmenován jejím čestným členem.
Neobotanics®
Značka NEOBOTANICS® vznikla na základě vědeckého výzkumu, pod vedením Doc. Ing. Petra Kaštánka, PhD., ve spolupráci s významnými českými vědeckými institucemi (Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, centrum BIORAF).
Produkty NEOBOTANICS® jsou testovány z hlediska kvality a čistoty suroviny, metody zpracování a obsahu účinných látek a to i ve spolupráci s předními vědeckými kapacitami na bezpečnost a analýzu potravin.