XVII. všesokolský slet začíná v neděli


Šest let čekání je u konce. XVII. všesokolský slet je v novodobé historii rekordní. Od počátku se svátek České obce sokolské pyšní nebývalým zájmem cvičenců a na unikátní hromadné skladby se těší zaplněná Fortuna Arena v Edenu.

Slet je největší sportovně-společensko-kulturní událostí roku na našem území. Sletový týden startuje v metropoli neděli 30. června a vyvrcholí 4. a 5. července hromadnými skladbami.
O velikosti sletu hovoří čísla. Do příprav za uplynulý rok zapojilo 100 tisíc sokolů a do Prahy se slétne téměř 20 tisíc účastníků z Česka, z toho více než 1500 ze zahraničí, například z USA, Austrálie či dívky z Ukrajiny. Pořadatelé očekávají na 50 tisíc diváků.
„Slet je neopakovatelný životní zážitek, který je úžasný ze všech úhlů pohledu. Věřím, že ten letošní bude patřit k nejlepším v historii,“ říká Martin Chlumský, starosta České obce sokolské, a doplňuje: „Slet svátek nabíjející energií, je o přátelství a hrdosti.“

Sokol slet 2018

 

Neopakovatelné hromadné skladby
Hlavní akcí sletu jsou vizuálně atraktivní hromadné skladby, už potřetí je přivítá Fortuna Arena v Edenu. Páteční odpolední program už je vyprodaný. Šanci vidět jedinečné lidské obrazce a vystoupení cvičenců všech věkových kategorií budou mít diváci ve čtvrtek 4. 7. večer od 21:00. V síti Ticketportal jsou k dispozici poslední vstupenky.
Hromadné skladby nabídnou muže v trojpatrových pyramidách či elegantní ženy, které jsou důkazem toho, že pohyb je především radost. Strhnou vás hravé skladby pro školáky a dojmou vás tříleté děti, které nejen že se na té velké ploše neztratí, ale zacvičí s naprostou samozřejmostí. Každého vždy dojme vystoupení Staré gardy.
„Sokolové mění tělovýchovu na umění. Během cvičení uvidíte na ploše unikátní lidské obrazce. V tomto jsme jedineční a nemáme ve světě konkurenci,“ popisuje hromadné skladby Petr Svoboda, náčelník České obce sokolské a předseda sletového týmu. „Slet je o tom, aby ta cesta byla co nejvíc propojena s veřejností. Je důležité být k sobě blíž a lidi propojit,“ uvedl Svoboda.
Ve čtvrtek se návštěvníci mohou těšit na scénické osvětlení i na vystoupení hvězd Lucie Bílé a Jiřího Korna. “’Byl by hřích‘ tam nebýt,” láká do hlediště Korn, člen hudební Síně slávy.

Sokol krajský slet 2024 Votice

Slet spojuje generace i země
Na ploše stadionu v Edenu budou k vidění i další známé tváře. Třeba jednu ze skladeb Leporelo bude cvičit herečka a moderátorka Adéla Gondíková s dcerou Nelou. I jejich příběh potvrzuje motto akce “Slet spojuje” – nejen sport s uměním, Prahu s regiony, sokoly s širokou veřejností, ale právě generace. Bohumil Gondík, otec Adély a dědeček Nely, je režisérem nastudování Lucerny, kterou sokolové předvedou na prknech Národního divadla.
Vedle sokolských skladeb diváci uvidí vystoupení hostů, třeba Česká asociace sportu pro všechny chystá skladby pro dospělé a pro děti, Sokolská unia slovenská vystoupení žen a své umění předvede i dánská gymnastická škola Ollerup.

Sokol slet 2012

Bohatý program
Slet začne v neděli 30. června velkolepým průvodem centrem Prahy, mší v katedrále sv. Víta a slavnostní zahájení se uskuteční v Národním divadle před zmíněnou Lucernou. V úterý 2. července se v O2 areně koná přehlídka výkonnostního sokolského sportu Sokol Gala. Tu má na starosti jako režisér Daniel Komarov z Cirku La Putyka. A v ulicích Prahy se po celý týden konají pódiová vystoupení a další doprovodné akce včetně koncertů a výstav.

Sokolové se přes týden vždy sejdou i v Tyršově domě, sídle České obce sokolské, kde vznikne Sletový dům. Čekají je tam pódiová vystoupení, přednášky, workshopy i speciálně uvařené sletové pivo Nazdar!

Sokol tk Gondíkova

Podpora sletu od prezidenta i Prahy
Slet se koná pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla i všech dalších předních představitelů státu. Významnou podporu akci poskytlo i hlavní město. „Tato akce, jedna z největších a historicky nejvýznamnějších sportovních událostí v Praze, je nádherným symbolem soudržnosti a společného ducha, který nás všechny inspiruje. Věřím, že pravidelný pohyb je klíčový nejen pro fyzické, ale i pro psychické zdraví. A právě Sokol si prioritně nezakládá na výkonnosti, ale na radosti z pohybu, což je nesmírně důležité. Tento přístup k životu a ke sportu je přesně to, co potřebujeme podporovat a oslavovat. Sletu zdar!“ říká Antonín Klecanda, radní pro oblast školství, sportu a volnočasových aktivit hl. m. Prahy.

Aplikace, tramvaj a maskot
Slet jde s dobou a připravil mnoho novinek. Jednou z nich je mobilní aplikace Sokol s informacemi o programu, s organizačními pokyny, aktualitami a zajímavostmi, ale třeba také soutěžemi nebo slevami a výhodami od partnerů.
Prahu od března křižuje speciální tramvaj se sletovým brandingem od známého umělce Jaromíra 99 a studia Dynamo design. Uvnitř najdete informace o sletu, vtipné motivační hlášky nebo soutěže o vstupenky a věcné ceny. Sledovat tramvaj je možné na mapě mobilnitabla.cz/sokol. Umění je pevným kamínkem mozaiky sletů. Vedle divadelního představení a Jaromíra 99 se na akci podílejí další osobnosti. Mezi nimi například autor graffiti Michal Škapa, jehož sletový mural je na zdi Tyršova domu, umělecký fotograf František Ortmann, písmomalířka Petra Dočekalová či medailérka Irena Hradecká, která navíc cvičí i sletovou skladbu V rytmu srdce.

Sokol krajský slet Uherský Brod 2024

Stát získá díky sletu 170 miliónů
Rozpočet sletu se vyšplhá na 160 milionů korun. Letos získal poprvé od roku 1989 podporu vlády a polovinu částky na pokrytí nákladů získají Sokolové ze soukromého sektoru a vlastních zdrojů. Je důležité upozornit na fakt, že slet státu přinese na daních až 170 milionů korun.
„Že je slet pro stát přínosný podporuje fakt, že sport jen nenatahuje ruce směrem ke státní pokladně, ale je „průmyslem“, který se vyplatí ekonomicky s obrovskou přidanou hodnotou v podobě dopadu na zdraví společnosti a její sociální nastavení. A právě slet je obrovskou reklamou na nevýkonnostní sport, který je odborníky považován za nejzdravější,“ vysvětluje Marek Tesař, člen sletového týmu pro marketing a komunikaci.

Historie sletů

Dne 16. února 1862 byl v Praze založen spolek Sokol Pražský, spjatý se jménem Dr. Miroslava Tyrše a Dr. Jindřicha Fügnera.

I. všesokolský slet se konal v roce 1882 v Praze na Střeleckém ostrově. Před 2500 diváky zacvičilo 696 cvičenců. Další slet se podařilo uskutečnit až jako doprovodnou akci Jubilejní výstavy v roce 1891 v Královské oboře. III. slet 1895 byl spjatý s Národopisnou výstavou lidu českoslovanského. Protože sokolů bylo již 36 000 v 350 tělocvičných jednotách, ke sletovému cvičení byla využita Letenská pláň. Rovněž další slety v roce 1901,1907, 1912

se konaly na Letenské pláni. Pravidelnost Všesokolských sletů narušila válka. Sokolové se zasloužili o vznik československých legii.

VII. slet 1920 se konal opět na Letné, před 150 000 diváky předvedlo skladby 50 000 cvičenců. Prezident republiky T. G. Masaryk přijížděl na sletová cvičení z Pražského hradu na koni. VIII. slet 1926 se přestěhoval z Letné na Strahov kde byl vybudován areál na rozloze 60 hektarů s tribunami pro 130 000 diváků. V ústředních cvičeních vystoupilo na ploše stadionu 14 680 žen a 14 125 mužů. V průvodu Prahou pochodovalo 50 000 sokolů. Vznikla nová tradice Zimních sletových her.

Výstavba prvního Strahovského stadionu, který byl dřevěný s částečně nasypanými hliněnými tribunami, avšak již na dnešním půdoryse, začala již roku 1926. Autorem projektu byl aktivní sokol Alois Dryák. Významný architekt navrhl Budovu tabákové režie, Radiopalác, Palác Orbis a další. V úpravách se pokračovalo i v dalších letech (1933, 1936, 1937, 1947), na nich se podílela autorská dvojice Balcárek-Kopp. Stadion má největší rozlohu na světě. Jeho kapacita činí 250 000 míst, z toho 56 000 k sezení. Od roku 2003 jsou betonové tribuny zapsány na seznamu kulturních památek ČR. IX. slet 1932 byl věnován 70. výročí vzniku Sokola a 100. výročí narození dr. Miroslava Tyrše. Cvičilo 188 000 cvičenců, ve třech průvodech Prahou šlo 104 000 sokolů z celého světa.

Strahov zaznamenal během protiválečného X. Všesokolského sletu 1938 svou největší návštěvnost. Účastnilo se ho 348 086 cvičenců a přes 2,3 miliónu diváků. Průvod Prahou trval čtyři hodiny a stal se národní manifestací Sokolů před nastupujícím nacismem. Dominantní skladbou byla Pecháčkova Přísaha republice, při níž cvičilo přes 30 000 Sokolů. František Pecháček, mistr světa ve sportovní gymnastice se podílel na přípravách atentátu na Heydricha a ukrývání parašutistů. Byl zavražděn se svou manželkou v Mathausenu v r. 1944. XI. slet 1948 v měnící se politické situaci se podařilo Sokolu (obnovenému v roce 1946) zorganizovat slet ve stylu sletů předešlých. Na Strahově byly vybudovány šatny pro 71 000 cvičenců, na ploše se vystřídalo 118 000 cvičenců, které denně sledovalo 200 000 diváků. Průvod dorostenců a dorostenek a poté mužů a žen Prahou se stal protikomunistickou manifestací, po níž následovala perzekuce členů Sokola.

Všesokolské slety byly nahrazeny třemi Celostátními spartakiádami konanými v intervalu pěti let (1955, 1960, 1965) a třemi Československými spartakiádami (1975, 1980 a 1985) na strahovském spartakiádním stadion

V lednu 1990 byl Sokol obnoven. XII. slet 1994 byl uspořádán na podstatné části velkého Strahovského stadionu a zúčastnilo se jej 23 000 cvičenců. V letech 2000 a2006 a byly uspořádány v Praze další všesokolské slety. XV. všesokolský slet 2012 Hromadná cvičení proběhla již v Praze 10 – Vršovicích na stadionu v Edenu. XVI. všesokolský slet 2018 se nesl v duchu oslav 100. výročí vzniku republiky. Průvodu se zúčastnilo se ho kolem 13 000 Sokolů. V rámci programu Sokol Gala se v O2 aréně v divákům představily různé sportovní disciplíny, které Sokol praktikuje.

Jaromír Hampl Foto: Sokol, J. Hampl