XVII. všesokolský slet je minulostí

Hromadnými skladbami vyvrcholil ve čtvrtek a pátek XVII. všesokolský slet. Do první části hromadných skladeb se ve čtvrtek zapojilo se téměř 11 300 cvičenců z 13 zemí a z čestné lóže je sledoval i prezident Petr Pavel. Ten starostovi České obce sokolské Martinu Chlumskému předal čestný prapor. Večer zpestřilo vystoupení zpěváků Lucie Bílé a Jiřího Korna.

Hromadné skladby nemají ve světě obdoby. Vyvrcholilo několik roků příprav pro organizátory a mnoha měsíců nácviku pro tisíce cvičenců z jednot po celé republice i ze zahraničí. Ve čtvrtek hustě pršelo přes půlku programu. Cvičenci však vystoupili s velkým entuziasmem navzdory dešti. Starosta ČOS Martin Chlumský řekl na úvod: „Už 162 let vedeme Čechy k pohybu a společné aktivitě a jsem nesmírně rád, že si můžeme při tak úžasné atmosféře vychutnat naši pospolitost. Slet totiž spojuje. Spojuje generace, sport s uměním, regiony, republiku se zahraničím. Dnes tady můžeme být jako jedna velká sokolská rodina, která vyznává stejné hodnoty.“ Uvítal, že po 18 letech navštívil slet prezident České republiky. „Vnímám to jako ocenění úsilí účastníků sletu, všech 160 000 členů České obce sokolské a činnosti našeho spolku, „dodal Chlumský. „Sokol nejenže přitahuje mladou generaci ke sportu a zlepšuje odolnost a zdraví, ale také přispívá ke skutečnému vlastenectví, solidaritě a respektu k ostatním. A učí nás, že pro úspěch je nutné mnohé vykonat,“ řekl prezident Pavel. Připomněl účast Sokolů v historických okamžicích historie za naši národní svobodu – účast v Legiích i v odboji za II. sv. války. Prezident také ocenil organizaci letošního sletu: „Uspořádat takovou akci a udržet po celou dobu skvělou atmosféru, za to vám patří velký obdiv a dík.“ Pak s ohledem na počasí parafrázoval výrok krále Jana Lucemburského: „Toho bohdá nebude, aby český sokol z mokrého trávníku utíkal“

Jako čtvrtá hlava státu v historii věnoval sokolům čestný prezidentský prapor.

Magická nálada

Diváci, kteří zaplnili ochozy Fortuna Areny, viděli postupně devět hromadných skladeb českých sokolů a dvě od hostů ze Slovenska a Dánska. Některé si odbyly svou premiéru a derniéru zároveň. Specialitou programu bylo scénické osvětlení, které ještě dotvořilo už tak čarovnou atmosféru. Každá skladba, ať už šlo o ryze taneční V rytmu srdce, Rande v Prahe slovenských žen, efektní Sokolhraní dětí s víceúčelovými kostkami nebo energickou Rockovou symfonii, si vysloužila potlesk tribun. Nejvíce cvičenců v jeden moment, přesně 1517, se na ploše objevilo ve skladbě Fitness.

Mohutným potleskem zhodnotili diváci ukázku Nového cirkusu, při níž gymnastky předváděly dechberoucí akrobacii na dlouhých bílých stuhách zavěšených ve stropu areny. Živě jim k tomu zazpívala ikona české populární hudby Jiří Korn a program zpestřila i píseň Fénix nejúspěšnější české zpěvačky Lucie Bílé doprovozená ohňovou show. Oba na závěr vystoupili se společným duetem. Byl to v Edenu jedinečný sokolský večer, který končil až těsně před půlnocí. Na výkonech všech cvičenců však pozdní hodina nebyla znát.

Na sletu se spojila radost s krásou, energií, dojetím i nadšením. XVII. všesokolský slet měl mnoho podob. Byl jedinečný a do posledního doušku naplnil svoje motto. Spojil generace, regiony napříč republikou, umění se sportem, historii se současností, ale i sokoly s nesokolskou veřejností. Druhý program hromadných skladeb ve Fortuna Areně zakončil v pátek odpoledne XVII. všesokolský slet. Na ploše vyprodaného stadionu se představilo téměř 14 000 cvičenců všech generací.

Program byl dokonalým naplněním motta „slet spojuje“, na ploše Edenu se objevili sokolové všech věkových kategorií. Tím nejmladším byl 18měsíční Jan Jiskra, nejstarší 96letá Květoslava Prücknerová. Nápis „spojujeme“ hned na úvod vytvořily na ploše ze svých těl stovky mladých cvičenců a vzápětí překvapily celou arenu, když útvar přeměnily na létajícího sokola a dokonale dokreslily vystoupení sokolníků.

Plný stadion včetně hostů, jako byli předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek, hejtmani Libereckého a Pardubického kraje Martin Půta a Martin Netolický nebo herec a podporovatel Sokola Jakub Kohák, viděl 12 hromadných skladeb. Jako první si ovace vysloužili Mravenci: 1230 roztomile oblečených předškoláků v osmičlenných skupinách se svými vedoucími a klíčovou rekvizitou – látkovou stonožkou. Někteří Mravenci se zvládli během odchodu rovnou na ploše převléknout, aby mohli zasáhnout do následného Sokolhraní. To je výjimečné manipulací s multifunkčními žlutomodrými kostkami a také hereckými výrazy, které děti mění v závislosti na vyprávěném příběhu. Následovala sestava S tebou mě baví svět na hudbu převážně ze stejnojmenné „komedie století“. Děti pro změnu excelovaly s praporky a nebály se předvést stojky, hvězdy, kotrmelce i tanec. Nadšený stadion je po právu odměnil dlouhým potleskem.

Nejpočetnější skladbou s 1517 účastníky bylo Fitness, která efektně propojuje cviky s bradly a pompony. O tom, že si cvičenci své vystoupení užijí, svědčil už úvodní pokřik a sebevědomé roztleskání stadionu. Leporelo bylo skladbou pro dorostenky a mladší ženy výhradně na písně Evy Farné a jednou velkou oslavou ženskosti. Rocková symfonie rozezněla arénu nejznámějšími hity. Byla to show plná efektních obrazců, ale i fyzicky náročného cvičení na tyčích, které muži i ženy používali jako hrazdu i k fingovaným soubojům.

Originální rekvizity – dlouhé hnědé „trubky“, si na plochu přinesli cvičenci z České asociace Sport pro všechny, jednoho z hostů sletu. V rámci skladby Příběhy léta je postupně rozpojovali i spojovali, aby z nich nakonec vystavěli obří stožáry, kterými pozdravili plné tribuny. Poté už plochu ze všech stran zavalila úctyhodná masa dorostenek a žen v bílých halenkách a s barety a ve skladbě V rytmu srdce předvedly obrazce a sestavy tak precizní, až se mohlo zdát, že jsou „naprogramované“.

Nečekaný začátek má skladba Před kamerou. 900 mužů nejprve rozproudí celou arenu mexickou vlnou, aby následně během náročného programu demonstrovali svou fyzickou sílu a odhodlání, kterými skladba odkazuje na legendární Přísahu republice. Na konci muži vytvořili pětipatrové lidské pyramidy naznačující, že stejně jako v historii se můžeme i teď a do budoucna o sokoly opřít.

Oproti čtvrtečnímu programu v pátek Eden déšť neskrápěl, i tak si ale téměř 1300 cvičenek skladby Babí léto přineslo na plochu své žlutočervené deštníky a předvedlo s nimi vizuálně atraktivní show. 19 útvarů, které ženy na konci vytvořily, vzápětí originálním způsobem doplnili malí Čmeláčci – vůbec nejmladší cvičenci. Jejich sestava byla synonymem roztomilosti a momenty, jako když se malý Čmeláček vztekal, že mu v rámci choreografie rodič sebral kyblíček, dojaly snad všechny přítomné rodiče. A největší odměna? Na konci skočit mamince do náručí.

Sokolskou drobotinu na ploše vystřídali senioři a seniorky ve slušivých modrobílých oblecích. Skvěle secvičené obrazce ve skladbě Jdi za štěstím na písně Karla Gotta byly důstojným zakončením celého sletu. Celá Fortuna arena byla na nohou, když na plochu vběhly děti a své babičky a dědečky – starou gardu obdarovaly květinou. Další důkaz, jak všesokolský slet dokáže spojovat. V rámci programu byl XVII. všesokolský slet slavnostně zakončen.

Není bez zajímavosti, že během pátečního programu se na ploše představili i dva nejvyšší představitelé České obce sokolské: V Rockové symfonii cvičil starosta Martin Chlumský a ve skladbě Před kamerou 1. místostarosta Miroslav Kroc.

XVII. všesokolský slet byl největší sportovně-společensky-kulturní událostí roku na našem území, do celého sletového roku se zapojilo přes 100 000 sokolů, závěrečného týdne v Praze pak kolem 20 000 účastníků. Kromě hromadných skladeb, které ve čtvrtek a v pátek program uzavřely, byly jeho vrcholy: zahájení v Národním divadle s představením Lucerny v podání sokolů, velkolepé Sokol Gala v O2 areně, slavnostní průvod centrem Prahy, mše v katedrále sv. Víta, nebo desítky pódiových vystoupení po celé metropoli.

Na závěr přejeme mnoho úspěchů XVIII.sletu, který bude za šest let a loučíme se sokolským pozdravem „Nazdar“!

Jaromír Hampl Foto a zdroj: Sokol, J. Hampl