Výskyt pneumokokových infekcí opět roste
Praha, 11. srpna – Pneumokokové infekce zůstávají v řadě zemí stále závažným problémem. I když v roce 2020 a 2021 došlo ke snížení výskytu invazivních pneumokokových infekcí (IPO), šlo o přechodný trend daný pandemií covid-19 a restriktivními opatřeními. Předběžná data z roku 2022 ukazují již opětovný nárůst. Nejvyšší nemocnost IPO je zaznamenávána u dětí do jednoho roku a u seniorů nad 65 let. Poslední známá data ukazují, že zatímco u dětí do jednoho roku je očkováno přes 72 procent, seniorů se stále nechává očkovat minimum – do září loňského roku to bylo jen 3,6 procenta.
Míra vakcinace je v této věkové kategorii výrazně pod průměrem Evropské unie, přitom již řadu let je pro seniory starší 65 let vakcína plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění. V seniorské populaci navíc proočkovanost klesá každým rokem, v roce 2020 se nechalo očkovat jen zhruba 106 tisíc seniorů, v roce 2021 už to bylo jen lehce nad 52 tisíc a v loňském roce byl zaznamenán další významný pokles.
U dospělých lze očkovat proti pneumokokům během celého roku, je vhodné jej spojit na podzim společně s očkováním proti chřipce. Očkování by neměli podceňovat také lidé s chronickými nemocemi nebo s oslabenou imunitou.
Bakterie Streptococcus pneumoniae, jak se pneumokok nazývá, má kulovitý tvar a běžně osidluje sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích. Šíří se vzduchem, například kašlem či kýcháním. Pokud pronikne do dalších částí těla, může způsobit velmi těžké infekce. Vhodnou prevencí je očkování.
Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek (vakcína proti pneumokokovým infekcím), jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Přečtěte si, prosím, pečlivě příbalovou informaci. Prevenar 13 neposkytuje 100% ochranu proti typům pneumokoka, které vakcína obsahuje, a nechrání před typy neobsaženými ve vakcíně či jinými mikroorganismy, které způsobují zápal plic.
Kontakt pro média:
Kateřina Kociánová