Ve skleníku Fata Morgana stále ještě poletují tropičtí motýli. Unikátní výstava končí 2. června
Výstava Motýli: Dobrodružná cesta v Botanické zahradě hl. m. Prahy má před sebou poslední týden. Končí v neděli 2. června. Do Prahy v tyto dny dorazí poslední kukly z anglického Stratfordu nad Avonou, závěrečný víkend tedy ještě bude možné obdivovat krásu motýlích křídel. K vidění je několik desítek druhů baboček a otakárků, mezi nimi též oblíbení krasavci z rodu Morpho nebo soví motýli Caligo. O výstavu je i v letošním roce velký zájem. Za pět týdnů přehlídku zhlédlo 80 tisíc návštěvníků. Poslední motýli ve skleníku zůstanou i po skončení výstavy, nicméně doprovodné akce a panelová výstava před skleníkem již nebudou probíhat. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený. V červnu se návštěvníci zahrady mohou těšit na výstavu sukulentů, Festival africké kultury a také na výstavu a doprovodné akce v rámci oslav 20. výročí otevření skleníku Fata Morgana.
Otevírací doba:
Venkovní expozice:
denně včetně svátků
9.00–19.00
Skleník Fata Morgana:
út–ne
9.00–19.00
Vinotéka sv. Kláry:
po–ne
10.00–19.30
„Výstava motýlů patří každoročně mezi neojoblíbenější akce naší zahrady. Od zahájení výstavy v dubnu prošlo skleníkem na osm desítek tisíc zájemců. Výstava končí 2. června, ale stále je co k vidění a mohu slíbit, že někteří motýli budou ve skleníku poletovat i po skončení výstavy. V návaznosti na tuto akci připravujeme další zajímavý program. Hned 7. června začíná přehlídka sukulentů a na víkend 15. a 16. června chystáme Festival africké kultury a současně i zajímavé komentované prohlídky a další akce v rámci oslav 20. výročí otevření tropické oázy jménem Fata Morgana. Ve výstavním sále je možné až do konce prázdnin zhlédnout unikátní expozici, která na historii a otevření našeho skleníku upomíná. Myslím, že program pro návštěvníky je opravdu nabitý,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Dobrodružná cesta motýlů
Letošní ročník oblíbené výstavy tropických motýlů se zaměřuje na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů. A důvody, které je k tomu vedou, mohou být různé. Mnoho druhů motýlů, kteří přezimují v tropech či subtropech, se na léto stěhuje do oblastí v mírném pásmu. Letní teploty zde jsou příhodné pro kladení vajíček a housenky získávají vyhovující prostor s bohatými zdroji potravy. S ochlazením se motýli navracejí zpět. „Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně se už pak ví to, že existují druhy motýlů, kteří se stěhují na vegetační sezónu do České republiky. V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře,“ upozorňuje kurátorka výstavy Eva Smržová. Migraci motýlů jsou věnovány panely umístěné ve skleníku Fata Morgana. Tady stále ještě poletují oblíbené babočky rodu Morpho s blankytně modrými křídly, „soví motýli“ Caligo memnon a k vidění jsou i noční obři druhu Attacus atlas. Součástí přehlídky živých motýlů ve skleníku Fata Morgana je i výstava s názvem Ztracená krása, kterou
Botanická zahrada Praha pořádá ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Tato výstava je umístěna do prostor malého sálu v novém multifunkčním objektu v Ornamentální zahradě.
20 let Faty Morgany
S výstavou motýlů ale dobrodružné cestování v botanické zahradě nekončí. Ve Výstavním sále je k vidění rozsáhlá panelová výstava, která připomíná 20 let od otevření skleníku
Fata Morgana v Troji. Návštěvníci se spolu s botaniky vypraví na cesty do dalekých zemí, odkud pochází řada rostlin ze sbírek botanické zahrady. Panely s fotografiemi a informacemi doplňují zajímavé artefakty a předměty, které botanici ze svých cest přivezli. Je tu k vidění například i největší semeno na světě, které pochází ze seychelské palmy Lodoicea. Další panely návštěvníkům prezentují tropické sbírky botanické zahrady a vyprávějí příběh vzniku tropické oázy v Troji, popisují historii skleníku a neopomíjejí ani důležitou postavu tehdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera, který svůj sen o tropické džungli v Praze zhmotnil. Výstava 20 let Faty Morgany se koná až do 31. srpna.
Sukulenty v interiéru
A protože rok v botanické zahradě v Troji je letos tropický, nesmějí chybět ani oblíbené tropické a pokojové rostliny – sukulenty. Těm bude věnována výstava Sukulenty v interiéru. Koná se v prostorách oblíbené expozice Svět sukulentů od 7. června až do 7. července. Výstavní prostor bude rozdělen do několika „pokojíčků“, ve kterých si návštěvníci prohlédnou různé druhy sukulentů a mohou zde najít inspiraci pro vlastní interiér. Součástí přehlídky bude i prodej rostlin a bohatý doprovodný program. Každý víkend od 8. června po dobu konání výstavy se v malém výstavním sále představí unikátní kousky tradičního afrického umění, o víkendu 15. a 16. června se pak koná Festival africké kultury, jenž nabídne ochutnávku africké kuchyně, hudby i tance, tvořivé workshopy i zajímavé přednášky. V botanické zahradě budou také k vidění africké sochy ručně tesané z kamene, které pocházejí ze Zimbabwe. Návštěva výstavy sukulentů včetně doprovodného programu je zahrnuta do ceny standardního vstupného do botanické zahrady.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).
Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz
Pro více informací prosím kontaktujte:
Mgr. Michaela Bičíková
tisková mluvčí
e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036
Darina Miklovičová
PR manažerka pro externí komunikaci, spoluautorka projektu Kořeny osobností
e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445
Program Botanické zahrady hl. m. Prahy v roce 2024
28. 3. – 12. 9.
Kurátorská provázení
Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek nahlédnou návštěvníci v doprovodu těch nejpovolanějších pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Blíže poznají například skalničky, trvalky a sukulenty, pozornost bude oprávněně věnována rostlinám skrývajícím nebezpečí. Komentované prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od března do září vždy od 17.00 hodin. Účast na nich je v ceně standardního vstupného.
-
6. 6. Zrádné pokojovky a další jedovaté rostliny ve skleníku Fata Morgana (Klára Lorencová)
-
20. 6. Sukulenty u nás doma (Eva Smržová)
-
4. 7. Dřeviny na hraně: choulostivé druhy pěstované celoročně venku
(Tomáš Vencálek)
19. 4. – 2. 6.
Motýli: Dobrodružná cesta
Letošní ročník oblíbené výstavy je zaměřený na migraci. Do Prahy jako každoročně postupně doputuje až 5500 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníku Fata Morgana líhnou krasavci několika desítek druhů. Součástí přehlídky motýlů ve skleníku je i panelová výstava k Roku motýlů 2024, věnovaná jejich ochraně, a také expozice dávno vyhynulých druhů tropických motýlů Ztracená krása, která je umístěna do malého výstavního sálu v Ornamentální zahradě.
17. 5. – 31. 8.
20 let Faty Morgany – panelová výstava
Skleník Fata Morgana slaví 20 let od otevření veřejnosti. Vznik, otevření a celou historii skleníku připomíná panelová výstava, která se až do konce prázdnin koná ve Výstavním sále botanické zahrady. Expozice vzpomíná na realizaci snu o tropickém chrámu a připomíná vzácné sbírky i cesty botaniků za rostlinným bohatstvím. Přijďte se projít v „botanických botách“ skleníkem i výstavou.
7. 6. – 7. 7.
Sukulenty v interiéru – výstava sukulentů
Výstava sukulentů je plná inspirace pro každého, kdo si chce zkrášlit svůj byt exotickými pokojovými rostlinami. Během výstavy se detailněji seznámíte s druhy, jež se staly oblíbenými ozdobami domovů i kanceláří. Výstavní prostor je rozdělen do několika „pokojíčků“, ve kterých si můžete prohlédnout různé druhy sukulentů a najít inspiraci pro váš vlastní interiér. Součástí výstavy je i prodej nejrůznějších druhů sukulentů.