V KRAJI KOMENSKÉHO JE I O PRÁZDNINÁCH HRA POUČENÍM!

Rodák Východní Moravy, současný mezinárodně významný výtvarník Petr Nikl šel pro inspiraci k ještě známějšímu krajanovi Janu Amosu Komenskému. Pod jeho vlivem koncipoval multimediální výstavní projekt Orbis Pictus Play. Zatímco ten je nyní k vidění v Rožnově pod Radhoštěm, uherskobrodské muzeum nesoucí jméno Komenského v názvu zase vzdává hold dalšímu rodáku – filmovému scénáristovi. Instituce ve Zlínském kraji sázejí při svých programech i na slavné rodáky.
Na východě Moravy ležící Zlínský kraj dal světu mnoho osobností. Vedle pokladů v podobě přírody, památek a tradic jsou právě zdejší rodáci významným lákadlem pro turisty z jiných části ČR i zahraničí.

Z pohádek Miloše Macourka je scénické čtení, které by si rodiny neměly nechat ujít v Muzeu Jana Amose Komenského v Uherském Brodě 20. 8. 2022. Účinkují v něm herci David Vacke, Jiří Hejcman, či Tereza Hrabalová. „Málo se ví, že spisovatel a scénárista Miloš Macourek, autor scénářů např. k seriálům Arabela, Létající Čestmír, Křeček v noční košili a dalších, je rodákem z Kroměříže.“ komentuje ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová a dodává:

Máme to štěstí, že můžeme nabídnout turistům právě Východní Moravu, kraj plný tradic. Nejsou to ale jen lidové tradice. Jednou z nejsilnějších novodobých tradic je historie i současnost filmová. Zatímco již nyní můžeme doporučit bohatý program návštěvníkům kraje z řad filmových fanoušků, v brzké budoucnosti se chystáme přijít s uceleným projektem Filmový kraj.“

Pravdivost slov ředitelky CCR Z. Vojtové o síle tradic dokládají i prázdninové programy dalších institucí. Například Muzeum Luhačovického Zálesí v Luhačovicích spadající pod Muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo dětskou prohlídku výstavy Masky, kostýmy, maškary. Uskuteční se v úterý 2. srpna od 15 hodin a návštěvníci si při ní mohou pěkně zblízka prohlédnout masky a kostýmy používané na místním venkově v průběhu celého národopisného roku.

Samotného Komenského odkaz je v programech institucí ve Zlínském kraji patrný např. v Rožnově pod Radhoštěm, kde místní městská kulturní agentura Téčko hostí ve Společenském domě Orbis Pictus Play, světově známý výstavní projekt vytvořený Petrem Niklem a dalšími předními českými umělci. Je postaven na smyslovém poznání, proto obvyklé NEDOTÝKATI SE! zde v žádném případě neplatí.

Historií české hračky, další mohutné tradice spjaté s krajem, se zabývá interaktivní letní herna Česká hračka. Zájemci ji naleznou ve 14|15 Baťově institutu v bývalém továrním areálu ve Zlíně. Otevřeno je denně, a to až do konce srpna. Pro deštivé či chladnější dny ideální varianta. Projekt se sice zabývá českou hračkou, avšak ty ze Zlínského kraje, konkrétně z Napajedel, nelze v přehršli přehlédnout. Těšit se tak můžete na nafukovací, nejen v ČR známé a úspěšné hračky Libuše Niklové, maminky Petra Nikla. Jsou jimi známý slon, buvol, koník. Ostatně návštěvníci regionu mohou to nejlepší z napajedelské produkce obdivovat v Hřišti hraček v Muzeu Napajedla.

Kontakt: Martin Pášma, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy,