Tisková zpráva: Oslava XIV ročníku Světového dne Malbecu

Dne 17. dubna 2024 se konala oslava XIV. Ročníku Světového dne Malbecu v argentinské restauraci Gran Fierro v Praze.

Akci pořádalo Argentinské velvyslanectví v České republice ve spolupráci s restaurací Gran Fierro a také ve spolupráci se šesti společnostmi, dovážející argentinské víno. Argentiská vína pocházející z více než 36 argentinských vinařství, byla se zájmem a vřelostí představena všem zúčastněným.

Setkání bylo rovněž součástí oslav 100. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Argentinskou republikou a Českou republikou.

Jednalo se o následující společnosti a jejich zástupce:

Společnost Alifea s.r.o., zastoupena someliérem panem Martinem Markem.

Společnot Vinicola s.r..o. , zastoupena obchodním ředitelem panem Janem Matínkem.

Společnost OpenWine, zastoupena jednatelem panem Jorgem Atishou.

Společnost Piantado Wines, zastoupena panem Tristanem Markem.

Společnost Merken Wine s.r.o., zastoupena panem Rodrigo Schmidtem.

Společnost Nestar International s.r.o, zastoupena majiteli panem Gabrielem Ruberto, paní Petrou Ruberto a obchodní manažerkou paní Simonou Červenkovou.

Jak bylo zmíněno v horní části, jednotliví dovozci představili vína z několika argentinských vinařství. Jednalo se o ta následující: Furlotti; Conquista; El Enemigo; Vallisto; A Alta Vista; Amalaya; Callia; Colomé; Del Fin del Mundo; Pyros; El Portillo; L10 Leo; New Age; Rutini; Salentein; Familia Schroeder; La Puerta; Pascual Toso; Viña Cobos; Abremundos; Alchimia; Felipe Staiti; Marcelo Pelleriti; Finca Sophenia; Staphyle; Caellum; Herencia; Vinyes Ocult; Luna Austral; Riglos; Huarpe; Renacer; Casa Bianchi; La Celia y Michel Torino.

Produkty těchto vinařství byly představeny zástupcům velkých řetězců supermarketů, vinoték, hotelů, distributorů, restaurací, cateringových společností, odborného tisku, obchodních komor, sdružení a podniků v tomto odvětví.

Akce se zúčastnilo přibližně 110 lidí, kteří mohli ochutnat vína Malbec z různých argentinských vinařství a také typické argentinské gurmánské občerstvení.

Děkujeme všem za účast a budeme se těšit na viděnou při dalším ročníku.

Informace o Světovém dnu Malbecu

Světový den Malbecu

Mezinárodní den Malbecu, který se poprvé slavil dne 17. dubna 2011, se dokázal prosadit jako historická událost v propagaci vína ve světě a je už součástí kalendáře oslav mezinárodního významu.

S 45 000 hektary vysázených vinic je Malbec nejpěstovanější odrůda v Argentině, která nejvíce reprezentuje místní chutě. S růstem vývozu o více než 375% v posledních letech, dnes nikdo nepochybuje o tom, že Malbec je nesporným synonymem Argentiny, protože tato odrůda je přímou asociací této země. Revoluci vinařství v Argentině jako celku nelze vysvětlit bez odkazu na světový úspěch, který Malbec dosáhl.

Tato internacionalizace argentinského Malbecu byla dosažena stylizací odrůdy. Exportní úspěch znamenal začátek hledání kosmopolitního stylu. Nicméně, ve dvacátém století byla v Argentině žádána lehčí vína jednoduché chuti, jejichž hlavním představitelem byl Malbec s chutí ušlechtilých tanínů a půvabem ovocných vůní. Malbec k tomu opět nabízí klíč, tentokrát z minulosti: Malbecy, které byly vytvořeny v 70. letech jako svědci jiné doby, aby inspirovaly současné styly spíše hledáním elegance a chuti před pomíjivým okamžitým účinkem.

Malbec dnes prochází svým nejlepším momentem: produkce roste každým dnem a stále se objevují nová vína a vinařství. Je lídrem v objemu, kvalitě a exportu, a to díky tomu, že vinaři se snaží vyzvednout terroir a zvláštní vlastnosti každé oblasti, protože variabilita podnebí a půdy převyšuje rozmanitost a právě podnebím se identita vína stává pravou a v něm tkví i jeho elegance. Identifikace mikroregionů, studium půd, hledání identity a veškeré technologie vinařství jsou důvodem toho, co je nám Malbec schopen dát.

Dokonalost nemůže být dosažena tam, kde není nic, co by se dalo dodat, ale tam, kde už není nic, co by bylo třeba odstranit“ (Antoine de Saint-Exupéry). To platí i pro Malbec, který stále má co nového nabídnout. Dnes vinaři dávají přednost jemnosti. Chápou také, co dělá víno elegantním a trvalým a nedrží krok s módou.

Proč se slaví Světový den Malbecu 17. dubna?

Malbec pochází z Cahors na jihozápadě Francie, kde tato odrůda byla pěstována a vína z ní pocházející nesla jméno Côt. Tato vína byla velmi ceněna již v dobách římského impéria, jejich prestiž se upevnila ve středověku, ale plného uznání se jim dostalo až v novověku. Když epidemie phylloxery zničila koncem 19. století francouzská vinařství, Côt upadl v zapomnění. Odrůda této vinné révy však již byla v té době dobře zavedená a velmi oceňovaná a o něco později se z ní vyvinul i Malbec argentinský.

Z Francie ji dovezl Michel Aimé Pouget (1821 – 1875), agronom, kterého najal Domingo Faustino Sarmiento, aby vedl statek Quinta Normal de Mendoza. Pouget přijel do Mendozy v roce 1853 ve věku 32 let a ujal se vedení statku. Z Francie si s sebou přivezl rostliny, semena a různé odrůdy vinné révy, jako např. Cabernet Sauvignon, Pinot Noir a Malbec.

Ke konci 19. století zažilo argentinské vinařství díky italským a francouzským imigrantům prudký rozvoj. Odrůda Malbec se rychle přizpůsobila místním zeměpisným podmínkám a vína z ní vyrobená dosáhla lepší jakosti než v zemích svého původu. Díky tvrdé práci se tak Malbec časem stal vlajkovou lodí argentinského vinařství.

Úsilí, se kterým pracovali Pouget, Sarmiento a mendozský statek Quinta Normal, sehrálo v tomto procesu klíčovou roli. 17. duben je dnem, který reprezentuje přeměnu argentinského vinařského průmyslu, ale je i výchozím bodem rozvoje pěstování Malbecu jako hlavní odrůdy a mezinárodního symbolu pěstování vinné révy a výroby vína v Argentině.

Malbec v číslech:

S 45 657 hektary, Malbec představuje 43,53% z celkového počtu červených odrůd pěstovaných v Argentině a 21,40% z celkové obdělávané plochy v této zemi. Jedná se o odrůdu, která nejvíce rozšířila svou plochu: od roku 2000 se její plocha zvýšila ze 16 347 ha v na 45 657,30 ha v současnosti.

Ještě něco o Malbecu:

Od roku 2011 je Malbec nejrozšířenější odrůdou v Argentině; je lídrem co se týče objemu, kvality a vývozu.

Argentina dala Malbecu velmi důležité místo na světové vinařské scéně.

Argentina je nerozlučným synonymem Malbecu. Emblematický případ, kdy země je přímo spojena s odrůdou, udržuje ji v povědomí a představuje inovaci v světovém vinařství.