Proč Národní knihovna nepůjčuje některé knihy?
To se dozvíte na aktuální výstavě Proč vám všechny knihy nepůjčíme aneb Trvalé uchování novodobých fondů Národní knihovny. Výstava je otevřena až do konce května v Galerii Klementinum Národní knihovny ČR. Výstava odhaluje procesy a činnosti, které se dějí při uchovávání knih, novin a dalších dokumentů pro budoucí generace. V průběhu května je také možné zúčastnit se komentovaných prohlídek výstavy.
„Národní knihovna má v současnosti více než 7 700 000 dokumentů ve svém fondu a převážnou většinu tvoří svazky novodobé, tedy od roku 1801. Ne všechny tyto exempláře si však mohou čtenáři půjčovat domů, velká část je jim dostupná pouze pro studium ve studovnách. Proč tomu tak je, jsme se rozhodli ukázat prostřednictvím právě probíhající výstavy,“ vysvětluje Anna Vandasová, ředitelka Odboru správy fondů NK ČR.
Výstava ukazuje, že správa fondů není jen to, co běžně člověk vidí, tedy expedice knih do studoven či k výpůjčnímu pultu v Hale služeb. Výstava přiblíží návštěvníkům všechny základní činnosti, které umožňují knihovně uchovávat knihy, časopisy, noviny, ale i další typy dokumentů jako jsou plakáty nebo kalendáře do budoucna, což je Národní knihovně uloženo zákonem. Nejedná se ovšem pouze o základní uložení svazků a jejich následné kontroly, expedice apod., ale velkou část tvoří i oblast ochrany fondů. Výstava proto přináší také přehled o základních metodách, které jsou pro ochranu fyzických exemplářů používány, jako je například odkyselování, tvorba ochranných obalů nebo očista fondů.
Zásadní oblastí pro uchování knižního kulturního dědictví do budoucna je rovněž digitalizace. Mohlo by se zdát, že je to pouze skenování, ale tomu musí předcházet řada činností a také další následují po pořízení skenu. Jak potom vypadá digitalizovaný dokument je možné vidět v rámci Národní digitální knihovny. Díky zpřístupněné digitální knihovně si je pak možno prohlížet dokumenty online pohodlně z domova
„Výstavu mohou návštěvníci projít s knihou v ruce a plnit různé úkoly, které reprezentují cestu dokumentů knihovnou. Přijďte si zkusit vybrat vhodný obal na knihu, vyzkoušet restaurátorskou špachtli či prostudovat tajemnou knihovničku bez knih,“ zve návštěvníky Anna Vandasová.
Zdarma je možné navštívit komentované prohlídky s tvůrci výstavy. Na prohlídky je nutné se předem registrovat zde: https://goout.net/cs/proc-vam-vsechny-knihy-nepujcime/szeufbx/. Komentované prohlídky výstavy pro veřejnost se konají ve dnech 13. 5 v 10 hod., 30.5. v 10 hod. a v 15 hod
Jaromír Hampl Foto: Národní knihovna