Plány na 143. sezonu Národního divadla 2025/26.
Národní divadlo ve 143. divadelní sezoně nabídne 19 premiér. Na repertoáru zůstane dalších 60 inscenací. Bohatá nabídka zahrnuje nejen české klasiky, ale i špičková díla světového repertoáru.
Opera Národního divadla a Státní opera zahájí sezonu 2025/2026 Mozartovou operou Idomeneo v režii Calixta Bieita ve Státní opeře. Nabídne publiku zajímavé tituly, jako je Ostrčilova Legenda z Erinu v režii Jiřího Heřmana v Národním divadle, Dido a Aeneas v režii Alice Nellis ve Stavovském divadle nebo Dialogy karmelitek v režii Barbory Horákové Joly ve Státní opeře. V rámci Roku české hudby 2024 uvedou soubory Opery Národního divadla a Státní opery Tajemství, Prodanou nevěstu a Libuši Bedřicha Smetany, Rusalku a Čerta a Káču Antonína Dvořáka, Její pastorkyni a Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Dětské publikum potěší opera Václava Trojana Kolotoč v režii Magdaleny Švecové. U příležitosti 150. výročí otevření festivalového divadla v Bayreuthu se zahájí Zlatem Rýna v Národním divadle Wagnerův cyklus Prsten Nibelungův. Dirigovat bude Robert Jindra, režírovat Sláva Daubnerová. Kromě toho bude uveden Wagnerův Parsifal ve Státní opeře, režie se ujme Andreas Homoki. Činohra Národního divadla se bude muset na dva roky obejít bez Nové scény, kde bude zahájena generální rekonstrukce. Soubor se pod vedením režijního dua SKUTR zaměří na silné příběhy a proměny lidského společenství. Repertoár rozšíří Ovidiovy Proměny, Ibsenova Heda Gablerová, adaptace románu Mary W. Shelley Frankenstein, adaptace filmové novely Josefa Škvoreckého Farářův konec nebo Dürrenmattův Meteor. Specialitou bude dystopická inscenace Nečekané VÍTĚZSTVÍ POLSKO–ČESKÉ UNIE ve III. světové válce, koprodukce s krakovským divadlem J. Słowackého. Balet Národního divadla přinese několik premiér: balet Liliom Johna Neumeiera, komponovaný večer Avant-Garde: Cutting Edge choreografů Roberta Bondary, Marca Goeckeho a Jiřího Kyliána a Balanchinův večer s názvem Who Cares? Všechny diváky jistě potěší záměr přidat další uvedení oblíbeného baletu Louskáček – Vánoční příběh. Titul se bude hrát jak v Národním divadle, tak ve Státní opeře. Laterna magika bude po dobu rekonstrukce Nové scény uvádět své inscenace ve Stavovském divadle a v La Fabrice. Tam Radim Vizváry představí komorní příběh o radostech a starostech seniorů V parku. Multimediální projekt Baron Prášil Miřenky Čechové a Petra Boháče, který propojuje film, loutky a živou hudbu, bude uveden ve Stavovském divadle.
ND+
Edukační a doprovodné programy Národního divadla ND+ se opírají o více než desetiletou tradici a hrají roli nejen v podpoře statusu své instituce (být nositelem národního kulturního dědictví a zároveň prostorem pro svobodnou uměleckou tvorbu), ale přispívají k rozšiřování divácké základny, obecné kultivaci populace a výchově mladé generace.
Programy ND+ nabízejí zájemcům napříč věkovými kategoriemi více než padesát typů různých workshopů, kurzů, setkání s tvůrci, besed či divadelních projektů. Také v sezoně 2025/2026 připraví všechny umělecké soubory své „plus“ k vlastní umělecké tvorbě a aktuálnímu repertoáru: tematicky zaměřené inscenační dílny, semináře, dramaturgické úvody před představeními, výstavy, podcasty, autogramiády, setkání s tvůrci.
Druhá rovina ND+ je nadsouborová, centrální, podporující historii divadla a genius loci divadelních budov. Připravuje se komplexní doprovodný a edukační program s názvem (Nová) Nová scéna, zaměřený na brutalismus a tuto divadelní budovu, perlu brutalistní architektury.
Výsledky hospodaření ND 2024
Národní divadlo v roce 2024 odehrálo 924 vlastních představení pro 538 834 diváků a 25 zájezdů (v roce 2023: 898 představení pro 532 097 a 28 zájezdů).
V roce 2024 utržilo na vstupném na vlastních scénách 340 miliónů, z prodeje služeb 376 miliónů (v roce 2023: 309 miliónů, z prodeje služeb 333 milionů).
Návštěvnost uměleckých souborů na vlastních scénách byla 86,7 % (v roce 2023: 84,9 %.).
Národní divadlo hospodařilo se ziskem ve vedlejší činnosti ve výši 16 631 484 Kč.
Soběstačnost Národního divadla v roce 2024 byla 36,85 %.
Průměrný přepočtený počet zaměstnanců byl 1 251 (v roce 2023: 1296).
Celkové náklady (hlavní a vedlejší činnost): 1 611 149 978 Kč.
Celkové výnosy (hlavní a vedlejší činnost): 1 627 781 463 Kč.
Předplatné
Pro sezonu 2025/2026 je sestaveno 28 skupin Celosezonního předplatného, tradičně rozdělených do 6 kategorií (premiérové, exkluzivní, rodinné, seniorské, žánrové a vícežánrové). Obsahují více než 130 představení od září 2025 do června 2026 a abonentům nabídnou zejména novinky repertoáru všech souborů. Kromě cenového zvýhodnění, které činí v průměru 20 %, u rodinných skupin 30 % a seniorských dokonce 50 %, získají předplatitelé řadu výhod, např. možnost výměny termínu představení (po předchozí domluvě), slevu 30 % na koncerty České filharmonie nebo stejná místa v hledišti při více představeních v jednom divadle.
Předplatné bude v prodeji ve čtyřech vlnách, pro současné abonenty od 3. března, pro majitele
Vánočního předplatného a členy Klubu věrného diváka od 17. března a pro nové zájemce od 31. března 2025. Přednostní prodej bude ukončen 31. května, ale předplatné bude možné zakoupit stále, a to až do vyprodání míst v hledištích, nebo do začátku prvního představení ve skupinách. Vánoční předplatné s představeními od ledna do června 2026 bude v prodeji od 3. listopadu 2 025.
Klub věrného diváka
Úspěšný věrnostní program, založený v lednu 2023, pokračuje v další sezoně. Registrace (online nebo v pokladnách) je zdarma a členům poskytuje na první nákup vstupenek slevu 5 %, která může narůst až do výše 30 %. Kromě slev a slevových poukázek členové klubu dostávají speciální newslettery s nabídkami a akcemi pořádanými jen pro ně. Členství není časově omezené. Pokud ale divák nepřijde do divadla ani jedenkrát za 365 dní, ztrácí nárok na svou výši slevy a vrací se na počáteční úroveň s 5 %.
Jaromír Hampl Zdroj a foto: ND, Petr Brodecký