Pálenkou roku je hruškovice z dubového sudu Palírny Radlík. Ta potřetí obhájila titul Palírny roku

Praha, 18. října 2024 I třetí ročník největší domácí soutěže profesionálních výrobců destilátů – Pálenka roku – přinesl úspěch středočeské Palírně Radlík, jejíž Hruškovice z dubového sudu získala titul absolutního vítěze. Radlík navíc již potřetí v řadě obhájil i prestižní titul Palírna roku, o vítězi však tentokrát rozhodlo pouhých 0,02 bodu na stobodové škále. Ceny se udílely celkem ve 20 kategoriích od tradičních slivovic či meruňkovic až po kdoulovice či pivovice nebo gin, whisky a několik druhů likérů. Zejména v kategorii likérů bylo letos podle pořadatele soutěže Jakuba Gottwalda, majitele největšího českého e-shopu s řemeslnými pálenkami Lihovárek.cz, patrné, že bohatá struktura vítězila nad jednoduchostí.

Soutěž Pálenka roku letos přilákala 36 českých lihovarů, které do klání přihlásily celkem 273 vzorků. Ty hodnotila odborná porota složená z předních českých expertů na lihoviny, včetně předsedy Unie destilaté, Karla Melzocha. „Letošní ročník byl kvalitou vzorků na velmi vysoké úrovni. Je vidět, že české pálenky se neustále zdokonalují, uvedl Melzoch.

Vítězné destiláty a nové trendy

Vítězná hruškovice vznikla kombinací tří odrůd hrušek zrajících v dubovém sudu. „Výsledná chuť je výrazná a zakulacená,“ vysvětluje Kamil Kutina, master destilér Palírny Radlík, s tím, že vítězství destilátu vyzrálého v sudu považuje za nečekané. „Na koštech většinou mívají úspěch spíše čiré destiláty,“ říká. Právě Palírna Radlík si odnesla titul Palírny roku a triumfovala také v dalších kategoriích. Zlato v kategorii pálenek z ostatních slivoní si odnesla její rynglovice a s ořechovým likérem zvítězila mezi ořechovkami.

Velkým překvapením letošní Pálenky roku bylo vítězství Slovácké borovičky od Rudolfa Jelínka v kategorii ginů. „Legislativně je za gin považován jakýkoli jalovcový destilát, a borovička tuto definici splňuje. Standardní giny obsahují kromě jalovce obvykle i další složky, vysvětluje Jakub Gottwald. To je třeba případ ginu Fiesta z pražské destilérie Garage 22, který skončil na druhém místě. Kromě jalovce jej doplňuje limeta a papričky jalapeňos. Porota složená ze zkušených barmanů dala letos přednost jednoduchosti.

Kategorii whisky ovládla Destilérka Svach, která si odnesla zlato i stříbro. Bronz získal 10letý GOLDCOCK. V kategorii sladových destilátů / new make se pak prosadila budoucí whisky od palírny Fleret, která zraje v sudech po bourbonu Jim Beam.

Soutěž podporuje lokální lihovary

Organizátor soutěže zdůraznil, že Pálenka roku pomáhá kultivovat českou destilatérskou scénu. „Pro mnoho palíren je účast v soutěži nejen prestižní záležitostí, ale také cennou zpětnou vazbou na kvalitu jejich produktů,“ vysvětluje Jakub Gottwald. „Zároveň se vítězství v jednotlivých kategoriích jednoznačně odráží na prodejích – jen loňský vítěz slivovice zaznamenal zvýšení prodejů až dvacetkrát, doplňuje majitel Lihovárku.

Na slavnostním vyhlášení v pražské Radlické kulturní sportovně byl také zahájen prodej vítězné vínovice s názvem Rochůz Brandy z východomoravské Pálenice Zubří a vítězné jablkovice Renet ze severočeské Galli Distillery. „Soutěž byla celkově bohatá na novinky a prototypy lahví, které na trh dojdou v dalších letech. To jen ukazuje, jak hodnotnou zpětnou vazbu naši porotci vytváří,” říká Jakub Gottwald.

O společnosti Lihovárek.cz, s.r.o.

Lihovárek.cz, s.r.o. vznikl v roce 2017. Od počátku se pod taktovkou Jakuba Gottwalda zaměřil na odborný prodej produkce řemeslných českých destilátů. Co začalo jako e-shop, vyrostlo postupně do kamenného obchodu a distribuční společnosti, která dostává kvalitní české pití do gastronomie. V loňském roce přesáhl obrat 20 milionů korun, letos se přiblíží ke 30 milionům. Lokálním lihovarům pomáhá Lihovárek.cz nejen s odbytem produktů, ale díky zkušenostem z online světa i s propagací značky.