Omlazení je trendem těla, duše i technologií: Kam všude proniká a jak nám pomáhá?

Praha, 19. července 2024 – Současné trendy ukazují jasný směr, kterým už není jen mladistvý vzhled, ale také touha omládnout fyzicky i duševně a žít delší a kvalitnější život. Rostou nároky na péči o člověka, trend omlazení se propisuje vedle medicíny i do technologií nebo třeba do odvětví paliv. Lidstvo modernizuje a zdokonaluje modely aut, léčebné postupy i třeba domácí spotřebiče. Jak nám trend omlazení dokáže zkvalitnit život a kde pomáhá?

Lidé začínají intenzivněji pátrat po omlazení v momentě, kdy mají pocit, že už něco nefunguje tak jako dřív. Hledáme optimální životní styl, vhodné způsoby stravování a doplňky či vyvážené pohybové aktivity, s jejichž pomocí prodloužíme aktivní věk.

Touha po prodloužení aktivního věku

Co vlastně přesně znamená pojem omlazení? Zjednodušeně řečeno se jedná o proces, s jehož pomocí bojujeme proti působení času na náš organismus. Na delším kvalitním životě neúnavně pracují vědecké týmy v mnoha světových zemích a pravidelně se objevují informace o experimentech v různých fázích úspěšnosti. Například před rokem oběhla svět senzační zpráva o pokusu miliardáře Bryana Johnsona. Ten je známým investorem do omlazovacích procedur a sám si nechal aplikovat krev vlastního syna.

Trendem současné estetické medicíny není jen dobře vypadat, ale i prodloužit aktivní věk. Tento koncept péče o zdraví nazýváme Medicína 3D. Jeho smyslem je prodloužení fyzického věku a zdraví za využití moderních technologií a individuálního přístupu ke klientům. Ucelený program této péče máme na naší pobočce v Karlových Varech, kde kombinujeme dlouholetou tradici lázeňské péče s poznatky a prvky moderní medicíny. V terapii využíváme nejen klasické balneoterapické postupy, které cílí na zlepšení fyzického zdraví a relaxaci, ale například i infuzní terapii sestavenou na míru,“ říká
doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., majitel kliniky Asklepion – Institut klinické a estetické medicíny, která patří mezi průkopníky svého oboru v Česku.

Shell Markéta Jakoubková

Od kavárny po čerpací stanici

Touha po omlazení burcuje k vývoji v mnoha oblastech a přináší nové cesty, jak ho dosáhnout. Například v Praze si mohou návštěvníci unikátní kavárny dopřát komplexní diagnostické vyšetření a dlouhodobě s pomocí odborníků optimalizovat své zdraví.

Nejen omlazení lidského organismu je však aktuálním trendem. Omlazují se technologie, dokonce i domácí spotřebiče. Výrobci s pomocí odborníků upravují svítivost a barevná spektra displejů, aby snížili rušivost v prostoru, či zdokonalují samočisticí procesy přístrojů. Jeden světový výrobce dokonce synchronizuje domácí spotřebiče pomocí wi-fi nebo čipů s umělou inteligencí tak, aby celý ekosystém šetřil nejen peníze za spotřebu a životní prostředí, ale aby také optimalizoval svou činnost a upravoval pracovní cykly přístrojů, které se díky tomu méně opotřebovávají. Existuje také třeba metoda hybridního chlazení spotřebičů, která má prodloužit jejich životnost.

Omladit se dá i motor vozu. Například společnost Shell vyvinula ve svém technologickém centru
v Hamburku novou generaci paliv, která dokáže omladit srdce auta – motor. Na jeho klíčové části má čisticí účinek, zbavuje ho karbonových usazenin a vrací mu původní výkon. Stačí natankovat to správné palivo.

I starší motor zanesený usazeninami může dostat druhou šanci a fungovat efektivně a na plný výkon, jako kdyby byl nový. Je k tomu potřeba tankovat pokročilé prémiové palivo, které obsahuje aditiva zabezpečující čištění klíčových částí motoru. Takové palivo zároveň chrání před tvorbou nových usazenin snižujících výkon na součástech palivové soustavy, jako jsou sací ventily a vstřikování paliva. Výsledným efektem je omlazení i staršího motoru a navrácení jeho původního výkonu,“ řekla Markéta Jakoubková, která zodpovídá mj. za kvalitu paliv Shell V-Power v Česku, na Slovensku a v dalších pěti evropských zemích.

Ochrana motoru se prokazuje pomocí standardních testů a vlastních testů společnosti Shell. Skutečné účinky a přínosy se mohou lišit v závislosti na typu a stáří vozidla, jeho stavu a stylu jízdy.

Jak také pomoci autu změnou návyků při řízení? Motor se musí zahřát na provozní teplotu, do té doby je potřeba citlivě pracovat s plynovým pedálem. Tvorbu usazenin totiž podporují jízdy při nízkých nebo naopak velmi vysokých otáčkách. V nevýhodě jsou také majitelé dieselů – jejich motory jsou citlivější na krátké jízdy, které silně přispívají k rychlejší tvorbě usazenin. Někteří odborníci doporučují občas motor „vytúrovat“ krátkodobě nad 4000 otáček. A pokud máte vůz, který dokáže indikovat probíhající regenerační cyklus, nepřerušujte ho. Vrátí vám to delším aktivním životem na plný výkon.