Národní park Vysoké Taury a Salcbursko se představily v Praze
Tiskové konference se zúčastnil ředitel Národního parku Vysoké Taury (NPVT) Mag. Rolland Rauch a za SalzburgerLand ředitelka marketingu pro centrální a východní Evropu Denisa Gromnicová, MA
Salcburské alpské léto (Almsommer) není jen živou tradicí alpského farmaření, je také synonymem pro ucelenou nabídku kvality prověřených salašnických chat, obhospodařovaných alpských pastvin, turistických stezek a rezervovatelných balíčků ve spolkové zemi Salcbursko. Léto na alpských pastvinách je především nezaměnitelně autentický pocit. Nezapomenutelná je vůně sluncem prohřátého sena, když procházíte čerstvě posečenými alpskými loukami směrem a pozorujete farmáře, jak kmitají ostrými kosami. V loňském roce oslavilo Salcburské léto na pastvinách své 20. výročí. Tento koncept se stal průkopnickým modelem turismu, který je zaměřený na přírodu v alpské oblasti. Od poloviny června do poloviny září je možné na salcburských pastvinách pozorovat hospodářská zvířata. Salaše a horské chaty jsou otevřené. Turisté si tady vychutnat regionální, domácí pochoutky a na mnoha z nich i přenocovat. Pastviny působí díky své nostalgické atmosféře, klidu a nádherným scenériím jako „ztracený ráj“. Salcbursko je zemí pastvin. Přibližně 1800 pastvin je obhospodařováno místními farmáři. Občerstvení turistům nabízí 550 horských chat. Jsou starodávné i nově postavené. Připomínají historii, kdy byly pastviny pro zdejší zemědělce nepostradatelné. Především na 165 certifikovaných letních salaších na pastvinách se klade důraz na zachovávání naprosté autenticity. Farmářky a farmáři dojí krávy přímo na místě, mléko zpracovávají ručně, vyrábí máslo, sýr, zadělávají těsto na chléb, který zde pečou.

Alpské louky jsou fascinující a oblíbené, což vedlo před více než 20 lety k vytvoření konceptu Salcburského léta na pastvinách. „Prvotním impulsem byla nádherná kniha bývalého lesníka Waltera Mooslechnera z Grossarlu s názvem Léto na pastvinách. Jeho popisy mi ukázaly jedinečnost a zvláštnost tohoto světa. Hrozilo však, že tento svět postupně zanikne, pokud nezíská nový impuls. Po dvaceti letech Salcburského léta na pastvinách můžeme s jistotou říci, že tento program je skutečným win-win řešením pro turismus, místní krajinu i návštěvníky. Zemědělci těží z toho, že je jejich práce viditelná a oceňovaná. Díky turistům získali nové zdroje příjmů. Ručně vyráběné farmářské produkty, obhospodařované pastviny a zachovalé chaty jsou jejich zásluhou. Vzniká tak vzájemná provázanost, ze které mají prospěch turisté, rekreační oblasti, hosté i naše přírodní a kulturní krajina. Salcburské léto na pastvinách je ukázkovým příkladem toho, jak lze prostřednictvím udržitelného turismu nadchnout návštěvníky a zároveň uchovat jedinečný kulturní prostor,“ říká iniciátor Léta na pastvinách, Leo Bauernberger, ředitel Salcburské turistické centrály.

Zajímavosti a fakta o Salcburském létu na pastvinách
Horské salaše se probouzejí ze zimního spánku, na další sezónu je ale potřeba vše nachystat. Ještě před oficiálním začátkem léta na pastvinách se opravují ploty, cesty, stáje i chlévy. Na chatách se uklízí a před nimi se připravují záhony s bylinkami. Zvířata, která tráví léto na pastvinách, sem často vodí farmáři pěšky, nebo je přiváží traktory s přívěsy. Je radost sledovat jejich návrat. I klidná hospodářská zvířata se dovedou radovat se ze zelené louky. Salcburské léto na pastvinách sice znamená mnoho práce, ale zároveň přináší spoustu radosti i obohacení pro všechny, kteří milují turistiku, přírodu a hory.
Turisté najdou v horách Salcburska prakticky neomezenou síť perfektně značených turistických tras všech stupňů obtížnosti. Zvláštností je Salzburger Almenweg, která vede přes 25 etap z alpské pastviny na alpskou pastvinu, přes spolkovou zemi Salcbursko. pastvin. spolkovou zemi s nejvyšší hustotou alpských pastvin.. Alpské léto začíná v polovině června. Letos bude oficiální zahájení 16. června v regionu Fuschlsee. Letní alpská brožura Almsommer byla vydána v nákladu 65000, je v němčině. Obsahuje přehled všech oceněných letních alpských chat, nabídek pro pěší turistiku, pěších výletů a akcí. K alpským letním chatám se dostanete pěšky za 30 až 90 minut. Pastevecká sezóna končí tradičně 24. září na svatého Ruperta, patrona Salcburska. Pak se zvířata shánějí do údolí. Když putují z horských luk, jdou ve slavnostním průvodu ozdobena květinami, věnci a tradičními doplňky. Farmáři sklízí seno, kterým zvířata krmí v zimě.

Léto na pastvinách v dobách dávno minulých
V minulosti vypadalo léto na pastvinách jinak než dnes. Alpské louky sloužily k odlehčení farmářům v údolí a k zajištění potravin na zimu. Lidé hospodařící na pastvinách dojili krávy a mléko přímo na místě museli zpracovat na trvanlivé produkty. Stloukali máslo, vyráběli sýry a tvaroh. Důležité a nezbytné produkty sváželi do údolí a potraviny musely vydržet alespoň do Vánoc. Léto v horách znamenalo tvrdou práci pro pastevce i jejich ženy a pro jejich děti dlouhou, náročnou cestu do školy. Zážitky na pastvinách, jak je známe dnes, tehdy neexistovaly. Od té doby se ale mnohé změnilo.
Salcburské léto na pastvinách jako nahlédnutí do světa pastevců
S objevováním hor jako rekreační oblasti došlo na pastvinách ke změně. Staly se symbolem ideálního, zdravého světa. Salcburské léto na pastvinách je turisticky propagováno už více než 20 let a důležitý kruh se tím uzavírá. Turisté nahlížejí do tradičních způsobů zemědělství na pastvinách a farmáři se sami stávají hostiteli. Nabízejí návštěvníkům širokou škálu domácích produktů a přispívají k zachovávání přírodní krajiny. Příjmy využívají na obnovu a údržbu starodávných horských salaší. Mléko se často stále zpracovává ručně přímo na místě. Ne však pro farmářské rodiny ale spíše pro turisty a hosty. Na pastvinách se dojí přibližně 8 500 krav. Dále se zde chová zhruba 57 000 kusů mladého skotu, téměř 3 300 koní a 21 000 ovcí nebo koz. Zvířata spásáním významně přispívají k zachování vysokohorských pastvin. Jinak by se tato cenná oblast kousek po kousku začala ztrácet.
Alpská kuchyně s kořeny v Salcburském létě na pastvinách
Chléb se sýrem, pastevecká svačina nebo domácí selské koblihy. Na salcburských pastvinách turisté ochutnají opravdové speciality. Většina horských salaší na pastvinách nemá licenci k provozování pohostinství a smí nabízet pouze to, co si sami vyrobí. Mnohé chaty nemají elektřinu, takže teplá jídla jsou často vzácností. Přesto je nabídka velmi pestrá. Namísto moderního elektrického sporáku se jídlo stále často připravuje na kamnech vytápěných dřevem. Dojení a zpracovávání mléka často probíhá tradičním způsobem bez moderních pomocníků. Spousta manuální práce a stovky kroků hostitelů ale zajišťují turistům chutné občerstvení na těch nejkrásnějších místech v přírodě. Salcburští zemědělci a pastevci ctí dědictví svých předků. Přispívají tak k zachovávání horských pastvin.
Salcbursko slaví 30 let Bauernherbst (Farmářského podzimu)
Jubileum se v roce 2025 ponese ve znamení hudby a zpěvu. Hudba vždy hrála při slavnostech v Salcbursku důležitou roli. A platí to i pro Farmářský podzim, Bauernherbst. Hudba, zpěv a tanec doprovázejí každou oslavu, každou poutní slavnost, každé shánění dobytka z hor i každou horskou mši. Od oficiálního celostátního zahájení 23. srpna v Dorfgasteinu až do 31. října 2025 se v 76 obcích po celém Salcbursku uskuteční oslavy Farmářského podzimu v duchu „G’sungen und g’spielt”, tedy zpěvu a hudby. Program je pestrý – od koncertů autentické lidové hudby, přes zpěv Gstanzl, jódlování, až po klasickou hudbu pod širým nebem. Bauernherbst vznikl v Salcburském Flachgau a již v roce 1996 se během krátké doby rozšířil do celého regionu, kde se stal oblíbeným obdobím roku, takzvaným „pátým ročním obdobím“. Ať už jsou to místní farmáři, spolky, mládežnické organizace, hostinští nebo řemeslníci, Bauernherbst je o setkávání lidí, oživení tradic a oslavách tak, jak se slavilo po generace. Společně se muzicíruje, zpívá, tančí, směje i hoduje.
Národní park Vysoké Taury
Národní park Vysoké Taury se rozkládá na území tří spolkových zemí Korutany, Salcbursko a Tyrolsko. Na ploše 1 856 km² žije mnoho pozoruhodných živočichů a rostlin, a proto je také největší chráněnou oblastí ve střední Evropě. Jeho jedinečná a čistá příroda se rozprostírá v nadmořské výšce okolo 1000 metrů až po 3798 metrů k vrcholu nejvyšší rakouské hory, Großglockneru. Národní park by nebyl jedním z nejzajímavějších míst v Alpách, kdyby neměl svou velkou pětku: orlosupa bradatého, orla skalního, kozorožce, sviště a kamzíky. Národní park Vysoké Taury je domovem více než 10 000 druhů zvířat. Dobře značené cesty vedou do 13 údolí národního parku, na skryté alpské pastviny, k ledovcovým trhlinám a k vrcholům třítisícovek. Nezapomenutelné je autem projet po Grossglocknerské vysokohorské silnici, spojující Salcbursko s Heiligenblutem v Korutanech. Z vyhlídky Kaiser Franz Josefs Höhe ve výšce 2369 m je nádherný výhled na Großglockner a ledovec Pasterze. Neměli byste minout Krimmelské vodopády, které jsou nejvyššími vodopády v celé Evropě, ve třech stupních se voda řítí z výšky 380 metrů. Pro svůj impozantní vzhled byly Krimmelské vodopády již v roce 1967 oceněny „Evropským diplomem ochrany přírody“. Čtyřkilometrová stezka návštěvníky zavede od nejnižšího k nejvyššímu vodopádu a naskytne nádherné výhledy. Čas strávený u Krimmelských vodopádů je prospěšný pro vaše zdraví. Pomáhá léčit zdravotní neduhy jako astma, alergie, stresové problémy nebo nemoci nervového systému.
Letní karta Nationalpark SommerCard
Ubytujete-li se v některém z partnerských ubytování, získáte od května do října kartu Nationalpark Sommercard, se kterou budete moci navštívit 60 největších atrakcí této oblasti za zvýhodněnou cenu a k tomu budete mít zcela zdarma lanovky a lokální veřejnou dopravu. Letní karta národního parku zahrnuje také celodenní vstupenku na vyhlídkové silnice Gerlos Alpine Road a GroBglockner High Alpine Road.
Značená stezka Hohe Tauern Panorama Trail
Zájemci o tuto trasu urazí v sedmnácti denních etapách vzdálenost 270 kilometrů. Výchozí bod se nachází na úpatí Krimmelských vodopádů, cíl je v Hüttschlagu v údolí Großarltal. Můžete si rezervovat balíčky, od poloviny května do konce září v různých délkách. Například v rámci balíčku Green Spirit máte: příjezd vlakem“ se všemi nezbytnými kyvadlovými a mobilními službami, jako je transfer z vlakového nádraží IC/EC (Zell am See, Bad Gastein nebo St. Johann im Pongau) v den příjezdu do výchozího bodu tury, přenocování, doprava na konec a zpáteční, pobyt. 7 noci/6 etap: od 812 € na osobu ve dvoulůžkovém pokoji
Muzeum Nationalparkwelten Hohe Tauern v Mittersillu
Na ploše 800 metrů čtverečních se skrývá plno zážitků. Dozvíte se veškerá tajemství o životě v národním parku, jeho fauně a flóře. Postupně si projdete 10 fascinujících přírodních oblastí a seznámíte se s mimořádnou rozmanitostí největší chráněné oblasti v Alpách. Uvnitř centra je 360stupňové kino a oblíbená „Výstavu na dotek“. V ledovcovém světě na vás čeká velký ledový blok, který symbolizuje celkem 342 ledovců o rozloze 35 km2, které v národním parku najdete. Panorama letu orla, svět svišťů a další na vás čekají. Muzeum Nationalparkwelten je inkluzivním partnerem karty Nationalpark SommerCard. Prohlídka expozice končí v „Obchodě národního parku“, kde si můžete vybrat nejlepší regionální produkty, dárky a suvenýry. Místní restaurace,, Alma“ nabízí regionální kulinářské speciality.
Zajímavosti o Hohe Tauern
Vznikat začal asi před 12 000 lety s ústupem ledovců. 878 km turistických tras jen v Korutanech, 266 horských vrcholů, 551 horských jezer, přibližně 250 ledovců. Nejvyšší hora Rakouska: Großglockner 3 798 m, 100 km od západu na východ, 40 km od severu na jih 1981: Založení parku v Korutanech, 75 % plochy musí být vyřazeno z hospodářského využití, největší rakouský ledovec – Pasterze (2 400 ha), nejvyšší vodopád Rakouska – Walcherfall (500 m) nebo největší vodopády Evropy – Krimmelské vodopády.
Historie Národních parků
V roce 1872 byl v USA založen historicky první Národní park Yellowstone na světě. Myšlenka, zahrnout výjimečné krajiny národního významu pod státní ochranu a tím je zpřístupnit lidem „pro potěšení a poučení“, se začala rozmáhat po celém světě. Dodnes vzniklo již více než 3.000 národních parků a chráněných oblastí.
V roce 1913 bylo zakoupeno 1.100 ha pozemků ve Vysokých Taurách – v Stubachtalu a v Amertalu – za účelem vybudování chráněné oblasti. Iniciátorem byl salcburský politik Dr. August Prinzinger a kupcem se stalo sdružení Naturschutzpark Stuttgart-Hamburg.Díky iniciativě Augusta Prinzingera se zrodil poprvé nápad zřídit Národní park ve Vysokých Taurách. V důsledku válek a ekonomických krizí to ale trvalo ještě několik desetiletí, než byl v osmdesátých letech jako první v Rakousku založen Národní park Vysoké Taury.
Podrobnosti na: www.salzburgerland.com,www.bauernherbst.com www.hohetauerntrail.at, www.nationalparkwelten.at,
Jaromír Hampl Zdroj a foto: Salzburgerland.com, Nationalpark Hohe Tauern.at