Mistrovství Evropy juniorů 2024 v olympijských třídách 49er a 49erFX na českém moři České posádky v top ten

Lipenské jezero přineslo nezapomenutelný týden plný olympijského závodního jachtingu, když se na juniorském evropském šampionátu sešli ti nejlepší mladí jachtaři z celé Evropy, aby bojovali o cenné kovy. Široká variabilita větrných podmínek a slunečné počasí zajistily napínavé závodění a skvělé zážitky na vodě i na břehu pro všechny účastníky.

Mistrovství Evropy juniorů 2024 v olympijských třídách 49er a 49erFX spolu s Evropským pohárem v juniorské lodní třídě 29er přinesly na Lipenskou přehradu vzrušující 4 dny plné intenzivního závodění pro více než 140 závodníků z 18 států světa, přičemž závodníci využili příležitosti trénovat v místě konání od počátku týdne. Akce se konala pod záštitou prezidenta České republiky Petra Pavla.

Čtvrteční den i přes příznivou předpověď přinesl pouze jednu rozjížďku pro lodní třídy 49er a 49erFX, když bouřková situace zhatila plány rozhodčích. Slavnostní zahájení na ikonické pláži Windy Point však vykouzlilo úsměvy na tvářích závodníků i jejich doprovodu.

Páteční den byl ve znamení středního až silného větru, když nárazy atakovaly 22 uzlů. Do závodu se připojila také lodní třída 29er a Lipenskou přehradu tak zaplnily barevné genakry olympijských a juniorských skifů, které po ní létaly ve skluzu od Dolní Vltavice až po Černou v Pošumaví.

Sobotní podmínky byly téměř identické jako v pátek a rozhodčí tak odstartovali další 4 rozjížďky. Závodníci se na břeh vraceli vyčerpaní, energii však rychle dočerpali díky podpoře partnerů závodu – společnosti Bohemia Apple, Pekárna Srnín a ČEPS.

Přestože předpověď na neděli neslibovala téměř žádný vítr, kolem jedenácté hodiny se na hladině začaly objevovat vlnky, které doprovázel slabší až střední vítr, který však byl směrově velmi stabilní a závodní komisi se tak podařilo odstartoval všechny zbylé rozjížďky. Závody vyvrcholily slavnostním zakončením s předáním cen, při kterém bylo vyhlášeno celkové pořadí třídy 49er a celkové pořadí třídy 49erFX i pořadí žen. V celkovém pořadí 49erFX se na prvním místě umístili Christoffer Per Schwall a Frederik Schwall z Německa, na druhém Attila Tóth a Levente Borda z Maďarska a na třetím Svit Sterpin Dujmovic a Maj Petric ze Slovinska. Na celkovém desátém místě skončila česká posádka Lukáš Dadák a Dan Viščor. V kategorii 49erFX ženy si první místo zajistily Jule Ernstová a Mara Helle Casperová z Německa, druhé místo obsadily Klara Sobczaková a Anna Zwarová z Polska a třetí Marcelina Korszonová a Magdalena Skórnógová, rovněž z Polska. A na závěr ve třídě 29er se na prvním místě umístili Martin Zarandy a Mor Csekovszky z Maďarska, na druhém Victoria Demurtas a Caroline Karlsen z Itálie a na třetím David Rohde a Jakob Schwarz z Rakouska.

V jednotlivých kategoriích se již ovšem prosadily i české posádky. V kategorii žen se na třetí příčce umístila Nela Viščorová s Annou Košťálovou a druhé místo obsadila Vanda Paigerová s rakouskou kormidelnicí Livií Farese. V kategorii mix poté uspěla posádka ve složení Karolína Lojková a Petr Pelnář, kteří byli zároveň nejlepším mužsko-ženským týmem pod 17 let. Do TOP 10 posádek se dostali ještě Adam Winkler s Kristianem Bezuškem, kteří si vybojovali krásné osmé místo.

O stravování závodníků po celou dobu soutěže se staralo vyhlášené českobudějovické bistro „Na lžíci“. Při čekání na břehu si navíc závodníci mohli odpočinout ve venkovním stanu s hudbou a drobným občerstvením od sponzorů regaty nebo si prohlédnout excelentní fotografie od Pavlíny Marečkové Soukupové a Dany Kujalové.

Kromě toho proběhl ve spolupráci s organizací „Sailors Clean“ úklid pláže, kterého se zúčastnila velká část závodníků. „Velmi nám záleží na zachování nedotčené šumavské přírody a na tom, aby Lipenské jezero zůstalo krásným a čistým prostředím pro všechny. Je naší povinností chránit tento přírodní poklad a jsme vděční za nadšenou účast všech jachtařů v tomto důležitém úsilí. Těší mě, když sami jachtaři přicházejí s vlastními iniciativami, které nám pomáhají zachovat životní prostředí pro další generace,“ řekl Václav Brabec.

Děkujeme sponzorům akce: Jihočeský kraj, Český svaz jachtingu, společnostem ČEPS, Milan Král Group, Pekárna Srnín, Windy Point, Bohemia Apple, VT Project, Hydrotechnik Praha s.r.o., Tschöpl & Partner a Marais s.r.o..

Jachetní klub Černá v Pošumaví vznikl v roce 1971 při příležitosti pořádání prvního mistrovství Evropy třídy 420 v České republice. Areál se nachází na břehu lipenské přehrady v Černé v Pošumaví v místě, kde je Lipno nejširší, a zajišťuje tak jedny z nejlepších podmínek pro jachting v České republice. Činnost klubu zahrnuje pořádání prestižních jachtařských regat, každoročně pořádá mistrovství ČR několika lodních tříd, doplněné menšími závody zejména kajutových plachetnic. Ve své historii klub uspořádal řadu významných závodů, včetně Eurocupu pro třídu 29er a Mistrovství Evropy juniorů pro olympijské třídy 49er a 49erFX. Velkou část aktivity klubu tvoří jachting členů jak rekreační, tak i závodní. Klub má dětský oddíl, který podporuje rozvoj začínajících jachtařů. Více informací najdete na https://www.yccerna.eu.