Mimořádná veterinární opatření zavádějí Lesy ČR v moravských oborách
Hradec Králové, 28. března 2025 – Ve všech devíti moravských oborách spravovaných Lesy České republiky podnik zavádí od pátku 28. března mimořádná veterinární opatření. Souvisejí s prevencí nákazy zvířat slintavkou a kulhavkou a s rozhodnutím Státní veterinární správy.
Vzhledem k registrovaným případům nákazy na Slovensku a v Maďarsku a rozhodnutí Státní veterinární správy https://www.svscr.cz/zakaz-prepravy-zvirat-vnimavych-ke-slak-z-casti-rakouska-zakaz-vstupu-do-obor-v-regionech-sousedicich-se-slovenskem/ je od pátku 28. března zakázaný vstup veřejnosti do všech devíti obor Lesů ČR v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Podnik ale zvýší dohled nad zvěří ve 35 spravovaných oborách v celé republice, 20 režijních a 15 pronajatých.
„V oborách v rizikových regionech je zásadní dezinfekce, vyhledávání uhynulých kusů
i prověřování důvodu úhynu a omezení vstupu osob s dočasným zákazem pro veřejnost,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Lesy ČR buď nainstalují u vjezdu do obory dezinfekční pásy, přes které musí přejet všechna vozidla vjíždějící do obory, nebo budou dezinfikovat jejich kola a také nákladový prostor, pokud dováží krmivo.
Dezinfekční prostředky i pásy už podnik poptává. „Jsou-li na trhu, okamžitě
je nakoupíme,“ dodal Dalibor Šafařík.
„Vůči onemocnění jsou vnímaví všichni sudokopytníci. Pokud se u některého kusu nákaza prokáže, budeme rozhodovat o budoucnosti chovu v oboře,“ uvedl Libor Strakoš,
výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
Nemoc se projevuje horečkou, nechutenstvím, slintáním a kulháním zvířete. V oblasti svíráku (tlamy) i mezi spárky (rohovité útvary na koncích končetin) se objevují puchýřky. Inkubace trvá od jednoho do 14 dní. Více zde: Státní veterinární správa.