Macao vládne unikátním uspořádáním – má kapitalistický systém i život v rámci socialistické Číny.

Po staletí tiché město Macao, které se nachází v těsné blízkosti Hongkongu, přitahuje takovou pozornost, jakou si nikdy předtím nezasloužilo. Doslova zítra bude toto bohaté a kulturně živé čínské území slavit 25. výročí návratu do vlasti, čímž skončila staletí portugalské okupace. Dnes o tom informovala o tom tisková agentura Xinhua.

Od roku 1999 je Macao řízeno podle politiky »jedna země, dva systémy« – unikátního uspořádání, které mu umožňuje zachovat svůj kapitalistický systém a způsob života v rámci socialistické Číny.

Tento koncept byl poprvé navržen zesnulým čínským vůdcem Dengem Xiaopingem v 80. letech s cílem znovu sjednotit zemi, původně se zaměřením na Tchaj-wan. Později byl implementován v čínských dvou zvláštních správních oblastech (SAR) Hongkongu a Macao po jejich předání od koloniálních mocností v závěru 90. let.

Přestože v začátcích panovala skepse, Macao zklamalo kritiky a stalo se vzorem úspěchu této politiky.

Kdysi známé jako »město kasin« a častý filmový kulisový prostor pro gangsterské filmy, se proměnilo v rušné centrum, oslavované pro svou hospodářskou vitalitu, nízkou kriminalitu a vynikající veřejnou péči. Letos magazín Forbes zařadil Macao na druhé místo jako nejbohatší místo na světě, hned za Lucemburskem.

Luo Weijian, profesor práva na Univerzitě v Macao, přičítá úspěch města silnému vztahu s centrálními úřady, efektivnímu politickému systému, rychlému hospodářskému růstu, významným zlepšením životní úrovně a harmonickému soužití různých etnických skupin.

Čína považuje Macao za drahokam ve své dlani

Podle Luo a dalších pozorovatelů si Macao vybudovalo silný vztah s centrálními úřady a hojně využívá rozsáhlé zdroje a strategické příležitosti poskytované rámcem »jedna země«.

»Za posledních 25 let považovala země Macao za drahokam ve své dlani, vždy sloužila jako nejsilnější podpora pro prosperitu a stabilitu Macaa a neustále poskytovala největší příležitosti pro jeho rozvoj,« řekl šéf Macao SAR Ho Iat Seng.

Podpora může nabývat různých podob, jako jsou nezbytné zdroje, jako například stálý přísun sladké vody, nebo něco, co Macao, které při návratu mělo velikost pouhých 20 čtverečních kilometrů, potřebovalo nejvíce pro svůj rozvoj – prostor.

Centrální vláda schválila plány pro zpevnění pobřeží Macaa a udělila mu správu nad 85 čtverečnými kilometry okolních vod. V roce 2021 byla zřízena hlubší zóna spolupráce, která má prohloubit spolupráci mezi Macaem a provincií Guangdong. Tato zóna na ostrově Hengqin má více než třikrát větší rozlohu než Macao.

Ieong Tou Hong, člen Výkonného výboru pro páté období vlády SAR Macao, řekl, že drastické změny v pobřeží a panoramatu Macaa jsou živým ztělesněním pevné podpory centrální vlády.

Na druhé straně Macao věrně zachovává celkovou jurisdikci centrální vlády, chránící samotný základ politiky »jedna země«.

V roce 2009 bylo dokončeno zákonodárství o ochraně národní bezpečnosti. Zavedení nového principu, podle něhož mohou v čele státu stát pouze »patrioti«, bylo potvrzeno úspěšnými volbami do 7. zákonodárného shromáždění v roce 2021. Volby nového šéfa exekutivy před dvěma měsíci byly dalším příkladem.

Kou Hoi In, předseda Zákonodárného shromáždění, vzpomněl na téměř jednomyslný souhlas mezi zákonodárci ohledně zákona o národní bezpečnosti. »I když na některých životních otázkách mohou existovat rozdílné názory, panuje konsensus, že prosperita země je na prvním místě,« řekl Kou.

Pozorovatelé tvrdí, že Macao si během těchto let vybudovalo efektivní politický systém, kde hlavní roli hraje šéf exekutivy, zatímco výkonná, zákonodárná a soudní moc vykonávají vzájemnou kontrolu a vyvažování, avšak v kooperativním duchu.

Zákonodárci například nejsou »loutkami«, jak je často nesprávně vykreslují někteří na Západě. Většina zákonodárců získává své místo prostřednictvím soutěžních voleb. Lidé, kteří pozorovali volby, říkají, že jsou stejně živé jako ty v západních zemích – kampaně zahrnují průvody s megafony a volební místnosti jsou plné dlouhých front už od ranních hodin.

Během zasedání mohou zákonodárci přímo konfrontovat šéfa exekutivy nebo předkládat své dotazy písemně, na které je vláda povinna reagovat. Osobní zasedání se vysílají živě v místních médiích.

»Praktikování politiky »jedna země, dva systémy« v Macao vychází z vlastní situace města, což se liší od Hongkongu nebo Západu, jak v ekonomických, tak politických ohledech,« řekl Luo, profesor univerzity.

»Jedna země, dva systémy« – Macao má podporu od vlasti Číny i právo spravovat se vlastními lidmi

Čínská politická filozofie dlouhodobě zdůrazňuje význam veřejné podpory. Lin Guangzhi, místní kulturní výzkumník, řekl: »Macao to zvládlo.«

Podle něj dosáhnout vysoké úrovně veřejného uspokojení bylo klíčovým faktorem pro hladkou správu v Macao.

Lin poznamenal, že před rokem 1999 lidé v Macao nenáviděli portugalskou kolonialitu, která byla poznamenána byrokracií, ekonomickým stagnováním a špatnou veřejnou bezpečností.

Pod politikou »jedna země, dva systémy« si Macao zajistilo silnou podporu od své vlasti, Číny, a právo spravovat se vlastními lidmi. Obě tyto skutečnosti jsou klíčové pro řešení problémů Macaa z minulosti.

Ale úspěšný recept pod touto politikou není jen to, co může nabídnout »jedna země«. Macao využilo výhod »dvou systémů«, zachovalo si výhody svého kapitalistického systému, včetně otevřenějšího hospodářského modelu a rozvíjejících se odvětví zábavy a volného času, zejména herního průmyslu.

To je v ostrém kontrastu se situací na pevninské Číně, kde trestní zákon zakazuje shromažďování lidí k účasti na hazardních hrách, vedení hazardního domu nebo profesní hazardní činnost za účelem zisku.

Za poslední čtvrtstoletí politika »jedna země, dva systémy« poháněla rychlý hospodářský růst Macaa. V porovnání s rokem 1999 se jeho HDP na obyvatele více než zčtyřnásobil na přibližně 70 000 amerických dolarů v roce 2023. To se dělo většinou paralelně s hospodářským vzestupem pevninské Číny, ale jinou cestou.

A hospodářský boom se projevuje ve prospěch většiny místního obyvatelstva. Vláda štědře investuje do zlepšení dostupnosti a cenovosti kvalitního bydlení, zdravotní péče a vzdělání. Město je také mnohem bezpečnější, s násilnými trestnými činy, jako jsou únosy, vraždy a těžká napadení, které jsou buď neexistující, nebo velmi vzácné.

Zhang Jie, která se přistěhovala do Macaa z pevninské Číny před šesti lety, řekla, že se cítí dostatečně sebevědomě, aby nechala svou šestiletou dceru jít do školy samotnou. »Macao je extrémně bezpečné.«

Poté, co se obavy o udržení svých kapitalistických životních stylů a zájmů rozplynuly, je Macao dnes kaleidoskopickým městem, s okázalými luxusními hotely a obchodními komplexy, které drží světové prvenství, a obytnými čtvrtěmi se staršími budovami, které místním obyvatelům poskytují vytoužený komorní ráz.

Pansy Ho Chiu-king, miliardářka a podnikatelka z Macaa, řekla v nedávném rozhovoru, že obyvatelé Macaa mají skutečný pocit, že se podílejí na socioekonomickém a kulturním rozmachu města.

Jose Chan Rodrigues, portugalský rodák z Macaa, řekl, že portugalské kulturní prvky, jako jazyk a architektura, byly v Macao většinou zachovány.

»V roce 1999 jsem byl ještě dítě. Můj otec mi říkal, abych se neobával. Řekl, že to bude lepší. A bylo,« řekl Rodrigues pro Xinhua.

Šéf exekutivy Ho Iat Seng řekl, že během svého pětiletého funkčního období Macao učinilo nový pokrok při diverzifikaci své ekonomiky, aby snížilo silnou závislost na herním průmyslu, a zaměřilo se na budování světového turistického a rekreačního centra. Sektory jako tradiční čínská medicína, moderní finance, věda a technologie, výstavy a konvence a kultura a sport se rozvíjejí.

»Rozvoj Macaa za posledních 25 let ukázal, že politika »jedna země, dva systémy« je zcela použitelná, dosažitelná a populární,« řekl Ho.

Do budoucna řekl Sam Hou Fai, nadcházející nejvyšší úředník Macaa, že Macao bude hrát ještě aktivnější roli v rozvoji Guangdong-Hongkong-Macao Greater Bay Area a posílí budování ostrova Hengqinu.

Řekl, že Macao také upevní svou roli klíčové platformy pro spolupráci Číny s portugalsky mluvícími zeměmi, včetně Brazílie, Portugalska, Angoly a dalších.

V červenci Čína představila nový balíček reforem, který zdůrazňuje potřebu využít institucionální silné stránky „jedné země, dvou systémů“ a usnadnit aktivní roli Hongkongu a Macaa v otevírání celé země.

»To vytváří rozsáhlý prostor a příležitosti pro budoucí rozvoj Macaa,« řekl Sam.

Od kapitalismu přes konfucianismus až po socialismus

Málokteré místo na světě je tak mnohotvárné jako Macao, kde různé kulturní a etnické skupiny žijí ve shromážděných komunitách na ploše o něco více než 30 čtverečních kilometrů.

Historické centrum Macaa, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je přesvědčivým důkazem – svědčí o jednom z prvních a nejdéle trvajících setkání mezi Čínou a Západem.

Úzká a podlouhlá oblast je poseta historickými budovami, od chrámu A-Ma zasvěceného bohyni Mazu, přes Mandarínův dům – bývalé sídlo významné čínské historické postavy, až po symbol Ruiny svatého Pavla, kdysi jeden z největších katolických kostelů na Dálném východě.

Od Mazu a Ježíše po Buddhu, jejichž následovníci mohou žít vedle sebe, a jejich posvátné modlitební prostory mohou ležet na dosah.

Wu Zhiliang, prezident Macajské federace kulturních kruhů, označil město za »laboratoř lidských civilizací«.

»Od kapitalismu přes konfucianismus až po socialismus, od rodilých Portugalců z Macaa až po pevninské Číňany a expaty z jihovýchodní Asie, Macao vždy stálo na čele mezikulturní výměny, ale málokdy docházelo k střetům,« řekl Wu.

Lidé z Macaa také projevují vyváženější přístup k práci a životu než Hongkong nebo hlavní města pevninské Číny, což přitahuje stále více návštěvníků. »Možná proto město zůstalo tak inkluzivní a noví příchozí se zde obvykle cítí vítáni víc, než očekávali,« řekl Zhang Jie.

Když byla poprvé navržena myšlenka »jedné země, dvou systémů«, málokdo očekával, že uspěje tak dobře v Macau, které bylo tehdy nejméně nápadné ve srovnání s Hongkongem a Tchaj-wanem.

Jak kdysi zdůraznil Teng Siao-pching»Nezáleží na tom, jestli je kočka černá nebo bílá, dokud chytá myši.« Politika »jedné země, dvou systémů« je stále probíhající experiment, který se neustále vyvíjí. Při jejím uplatňování by se mělo vždy přihlížet k místním podmínkám. V tomto ohledu se Macao nepochybně stalo úspěšným průkopníkem.

Zheng Yongnian, renomovaný politolog, řekl, že současný úspěch Macaa pod »jednou zemí, dvěma systémy« není jeho strop, ale spíše »nový začátek a výchozí bod«.

Na fotografii nahoře ohňostroj osvětluje oblohu v jihočínském Macau, 1. října 2024. (Xinhua/Cheong Kam Ka)

(Xinhua)  převzato: www.sinovize.cz