Letní knedlíková inspirace podle šéfkuchaře Petra Kosinera
Knedlíky nepatří jen k podzimnímu nebo zimnímu hodování. V létě dokáží nejednomu strávníkovi vykouzlit na rtech úsměv. A které přísady ze zahrádky v tomto období pro jejich přípravu využít? Zdaleka prý není potřeba zůstávat jen u ovoce. Víc už prozradil šéfkuchař Knedlíky Láznička Petr Kosiner
Začněme ovocnou klasikou. Které z těchto knedlíků máte nejraději? A jak si sladké knedlíky dopřát, i když není úroda ovoce nejlepší?
Mám nejraději klasiku jako jahodové, meruňkové a borůvkové. Ty první v tvarohovém provedení, borůvkové pak kynuté. Borůvkám se nepřízeň letos vyhnula, takže kromě kynuté varianty bych vám klidně doporučil i tu hrnkovou. Vypadá to, že kromě borůvek se dočkáme třeba také ostružin, trochy rybízu a josty nebo malin. Ze všech těchto plodů můžete stvořit nepřeberné množství knedlíkových dobrot. Nejradši mám ale asi různé variace na tvarohové nebo ricottové nočky, ke kterým můžete ovoce přidat jen tak nebo si z něj udělat rozvar. Vynikající jsou taky ostružinové knedlíky s pařížskou šlehačkou. Jakmile dozrají hrušky, zkuste kynuté knedlíky právě s nimi a přidejte mleté koření jako badyán, skořice a hřebíček a trochu strouhané čokolády.
Existuje nějaký nevšední druh knedlíků s ovocem?
Zrovna nedávno jsme na naši facebookovou stránku přidávali 255. díl knedlíkového seriálu věnovaný receptu, ve kterém prim hraje pistáciová mouka. Je to něco úplně jiného, než jsme zvyklí. Pistáciové knedlíčky se připravují z tvarohu, už zmíněné pistáciové mouky, vajec, kokosového cukru a limetové kůry. Z hmoty se vytvarují kuličky o průměru asi 3 cm. Umístíme je do papírových košíčků a vaří se v páře asi 15 minut. Podávají se s ovocným rozvarem, v našem případě z jahod, malin a borůvek. Je to velká dobrota. Můžete zkusit obměnu taky z mandlové mouky nebo jiných druh oříškových mouk.
Typickou specialitou letních dnů je koprová omáčka, jakou méně typickou přílohu byste k ní zvolil?
Pokud máte rádi pohanku, zkuste si z ní připravit šišky. Bude vám stačit jen několik málo surovin: pohankové vločky, brambory, vejce a sůl. Hodí se zvlášť, když koprovou omáčku podáváte s vajíčkem.
Dal by se některý druh knedlíku servírovat s letním salátem?
Ale ovšemže! Když jsme vymýšleli recept na parmazánové šišky, rovnou jsme je doplnili čerstvou rajčatovou salsou. Brokolicové špalíčky se zase výborně hodí k jemnému jogurtovému dipu. Takže si opravdu nemusíme ve spojení s knedlíky vždy představovat jen hutné smetanové omáčky a pečínky. I když pečínka v létě chutná skvěle třeba s kynutými knedlíky, které jsou ovoněné čerstvou snítkou rozmarýnu a petrželky.
Které druhy zeleniny lze ještě do knedlíků přidávat?
Všechny ty, které jsou pevné, nepříliš šťavnaté, aby neutrpělo těsto. Řada knedlíků, noků a knedlíčků se dělá z bramborového těsta. U něj je opravdu nesmírně důležitá konzistence, nesmí téct a být příliš řídké. Takže musíte dávat pozor na ingredience, které mají tendenci pouštět vodu. Paprika je v pořádku, ale takové rajče už může být problematické. Když byste přeci jen na rajčatech trvali, použijte ta sušená. Skvělá je dýně, ale cuketa už může být příliš vodnatá. Vhodná je kořenová zelenina jako mrkev a celer. Do těsta můžete přidat třeba i květák, brokolici, hrášek, špenát nebo houby. Zelenina knedlíky odlehčí, což se v horkých dnech hodí.
Mohou se základem tohoto pokrmu stát luštěniny?
To víte, že ano. Typickým příkladem jsou třeba cizrna nebo čočka. Knedlíčky a noky z luštěnin jsou vynikající přílohou k lehkým zeleninovým omáčkám, nebo dobře doprovodí pokrmy z ryb. Třeba fazolový knedlík je vynikající s plněnými paprikami v rajské omáčce nebo letní verzí guláše, čočkové nočky zase s rybami připravenými na středomořský způsob. A cizrnové si vychutnáte s rajčatovou omáčkou, když bych měl doporučit recept, tak ve Velké knedlíkové kuchařce nalistujte stranu 135 a 183.
S jakými dalšími surovinami v létě experimentovat?
Při přípravě knedlíků můžete zužitkovat opravdu takřka cokoli. Vynikající jsou všechny bylinky, od petrželky přes bazalku a oregano až po koriandr, kerblík nebo libeček. Nemusíte se bát ani chilli papriček. Zkuste nejrůznější vločky, lněnou mouku, indiánskou rýži, quinou, proso, drobná semínka jako lněná, konopná či sezamová nebo černuchu. Můžete popustit uzdu fantazii. Ale platí pořád to, že nejlépe je svou knedlíkovou cestu začínat od základních receptů a pak si dávat náročnější a náročnější cíle. Inspiraci najdete v naší Velké knedlíkové kuchařce nebo také na naší stránce na Facebooku. Kynuté, bramborové a tvarohové těsto jsou takovou povinnou svatou trojicí, která vám dá základy, od nichž se můžete odrazit.
Kontaktní osoby:
Kateřina Šimková
Agentura vitaPR
Petr Kosiner
Šéfkuchař Knedlíky Láznička