Kalas chce být ještě rychlejší a prodlužuje spolupráci v aero tunelech.

Výrobce prémiového cyklistického oblečení Kalas a značka Vorteq specializující se na pokročilé testování ve větrných tunelech slaví druhé výročí jejich průkopnického partnerství zaměřeného na výzkum a vývoj a chystají se společně vstoupit do třetího roku aktivní spolupráce.

Partnerství bylo poprvé oznámeno v létě 2022, kdy na Tour de France debutoval prototyp inovativní kombinézy pro silniční závody PROJECT 1.0 RR. Rozsáhlé testování inženýrů společnosti Vorteq v aerodynamickém tunelu sportovního centra v Silverstonu zjistilo, že Jasper Philipsen z týmu Alpecin-Deceuninck mohl při sprintu na 200 metrů získat až čtyři metry náskok díky tomu, že měl na sobě testovaný prototyp místo své původní kombinézy. Toho léta „Jasper the Master“ vyhrál dvě etapy na Tour de France, včetně monumentálního vítězství na pařížské Champs-Élysées.

Tuto kombinézu vyvinula společnost Kalas na základě exkluzivního partnerství s patentovanou dvouvrstvou technologií Vorteq. Výsledky testů v aerodynamickém tunelu vykazovaly vynikající hodnoty, ale skutečný důkaz se ukázal až v praxi, když Jasper díky získané konkurenční výhodě dokázal podávat výkony na zcela nové úrovni. V následujícím dvouletém období Jasper a Mathieu van der Poel získali další etapová vítězství na Grand Tour a několik vítězství na slavných monumentech. Každý z nich vyhrál Milan- Sanremo, zatímco Mathieu vyhrál i závod Kolem Flander. Nezapomenutelnými zůstávají také vítězství Mathieua van der Poela v závodě Paříž-Roubaix, kde zajel dva po sobě jdoucí nejrychlejší časy v historii.

Souběžně byla vyvinuta verze kombinézy pro časovku, která využívá podobné principy jako ta určená na silniční závody. Kombinézu PROJECT 1.0 TT oblékal národní tým Velké Británie na mistrovství světa v silniční cyklistice 2022 ve Wollongongu. Smolná mechanická závada stála Ethana Haytera pravděpodobné umístění na stupních vítězů, když v časovce jednotlivců obsadil čtvrté místo, protože byl nucen v polovině závodu vyměnit kolo.

Jemně odlišné verze kombinézy obě značky dále zdokonalovaly pro závody na dráze. Kombinézy označené jako PROJECT 1.0 TE, TS a TO jsou optimalizovány v tomto pořadí pro vytrvalostní závody, sprint a omnium a závodil v nich tým Velké Británie na mistrovství světa v cyklistice 2023 v Glasgow, kde dosáhl svých historicky největších medailových úspěchů na mistrovství světa. Letos v létě Jasper Philipsen vyhrál další tři etapy Tour de France, zatímco na olympijských hrách v Paříži získalo mnoho sportovců v kombinézách PROJECT medaile všech kovů.

Na základě výhod získaných chytrým použitím patentované dvouvrstvé technologie dále obě značky vyvinuly nový doplněk Undersleeve, který dokáže při správné kombinaci proměnit klasický dres nebo kombinézu v špičkové oblečení světové úrovně. K tomuto doplňku také společně vyvinuly aerodynamické návleky přes tretry a ponožky. Všechny tyto výrobky byly homologovány pro použití na olympijských hrách v Paříži v roce 2024.

Vedoucí vývoje produktů společnosti Kalas František Klouček řekl: „Po mnoha úspěších v silničních a dráhových závodech na nejvyšší úrovni v uplynulých dvou letech jsme dosáhli našeho cíle, a to přinést kolekci špičkového oblečení testovaného v aerodynamickém tunelu a ověřeného v závodech té nejvyšší úrovně, které je cenově dostupné, pro amatérské závodníky, kteří berou cyklistiku vážně. Jsme velmi hrdí na to, že kluby, týmy i jednotliví závodníci si nyní mohou zakoupit produkty z kolekce PROJECT 1.0 buď ve svém vlastním designu, nebo na našem eshopu, a dosáhnout nové úrovně své výkonnosti.“

Ředitel společnosti Vorteq Rob Lewis uvedl: „Jsme nadšeni, že prodlužujeme spolupráci do třetího roku se značkou Kalas, protože společně pokračujeme v úsilí dodávat nejrychlejší komerčně dostupné cyklistické oblečení z prémiových materiálů. Budeme pokračovat v inovacích a přinášet na trh nové zajímavé produkty, které přiblíží prvotřídní oblečení co největšímu počtu amatérských závodníků.“