Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici
Praha (17. března 2025) Josef Toufar a Jan Palach mají ode dneška v Legerově ulici nové vzpomínkové místo. Pamětní deska a dvojice reliéfů byly instalovány na budově bývalého Borůvkova sanatoria, kde oba strávili poslední minuty svého života.
Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastnili místostarostka městské části Praha 2 Lucie Pechová spolu s radní Janou Černochovou, dále ředitel pro Real Assets společnosti Generali Investments CEE, současného vlastníka budovy, Marek Bečička a nechyběla ani autorka nové pamětní desky Tereza Štětinová.
„Opakovaně říkáme, že Prahou 2 prošly dějiny, a jsme na to pyšní. Odehrála se zde řada zásadních událostí a důležitou roli sehrála i budova bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici. Na tehdejší klinice, která se specializovala na popáleniny, zemřely dvě oběti komunistického režimu – farář Josef Toufar (25. února 1950) a student Jan Palach (19. ledna 1969). Jsem přesvědčen o tom, že si oba důstojnou vzpomínku a oficiální pietní místo zaslouží,“ uvedla u příležitosti slavnostního aktu místostarostka Prahy 2 Lucie Pechová.
„O vybudování důstojného památníku Josefa Toufara a Jana Palacha v objektu bývalého Borůvkova sanatoria jsme usilovali už od roku 2016. Vážím si proto úsilí všech, kteří se o realizaci nové pamětní desky zasadili. Oběť Josefa Toufara a Jana Palacha nesmí být zapomenuta stejně jako smysl jejich činu, jedině tak může mít význam i pro další generace,“ dodala radní Prahy 2 Jana Černochová, která jako starostka před lety vznik nového pietního místa iniciovala.
„Jsme pyšní, že se nám ve spolupráci s Prahou 2 podařilo realizovat záměr vybudování pietního místa přímo na budově bývalého Borůvkova sanatoria, se kterou jsou Josef Toufar i Jan Palach neodmyslitelně spojeni. Oba jsou významnou součástí našich dějin a je nesmírně důležité jejich památku připomínat a chránit. Jsme proto rádi, že jsme k tomu mohli naším dílem přispět,“ řekl Marek Bečička, ředitel Real Assets Generali Investments CEE.
Památku Josefa Toufara a Jana Palacha bude připomínat nejen venkovní pamětní deska s reliéfy, ale i výtvarné pojetí jedné ze stěn interiéru přízemní kavárny, za nímž stojí obecně prospěšná společnost Post Bellum.
Borůvkovo sanatorium bylo soukromé zdravotnické zařízení v Praze, založené v roce 1916 lékařem Vladimírem Borůvkou. Původně sloužilo především zámožnějším pacientům, ale později se stalo významným zdravotnickým centrem. Po druhé světové válce bylo zestátněno a působila zde první specializovaná klinika popálenin v Československu.
Své poslední minuty tam strávil kněz Josef Toufar, který byl v roce 1950 zatčen a mučen v souvislosti s tzv. čihošťským zázrakem, i student filozofické fakulty Jan Palach. Ten na klinice zemřel 19. ledna 1969 poté, co se o tři dny dříve polil hořlavinou na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.