Jak to bylo, šéfe? Kuchyně každého šéfkuchaře je výrazem jeho osobnosti. Tvrdí Zdeněk. S kým se to tedy v minulosti potkával? Dívejte se…
Šéf je zpět. S pořadem, během kterého navštíví osm skvělých restaurací a zavzpomíná na to nejlepší, co se odehrálo během natáčení pořadu Ano, šéfe!. Poznejte osm skvělých kuchyní, osm perfektních kuchařů a spoustu triků, které vám usnadní přípravu večeře či slavnostního oběda. Osvojte si pohled Zdeňka Pohlreicha na efektivní vaření. Sedmý díl už 9. prosince ve 23.55 na Primě.
„Tak jsem zase tady. Připravíme si pár dobrot, podíváme se na pecky z třetí a čtvrté řady pořadu Jak to bylo, šéfe. Ale než to vypukne, mrkněte, že na pořádek jsem byl vždycky ras,“ uvádí další díl pořadu Zdeněk. Tak pojďme na to…
Kontrola bývala důkladná. Projet rukavicí po pracovní ploše je standard. A dál: „Mrkni tam, co tam vidíš? Bordel, viď? Že tohle připustíte ve svém podniku… Uvědomujete si, jakej průser byste mohli mít, kdyby se tu někomu udělalo zle?“ Ovšem to je minulost. Dnes se podíváme do restaurace Výčep v Praze, které vládne Jiří Hrachový. A to tak, že to má celkem v paži, a hlavně – nepořádek by v kuchyni nikdy nepřipustil. Jaký je Jirkův příběh? Aby se dostal do kuchyně, nechal se najmout do legií. „Po škole jsem chtěl cestovat, takže jsem se stal členem cizineckých legií. Ale dril tam byl obrovský, takže jsem si raději vybral kuchyni. (smích) Pak jsem se přemístil do Anglie. Tam jsem byl pět let… Nakonec jsem skončil tady. V naší krásné hospůdce.“
Ale nyní do přítomnosti. Do Výčepu. A co se bude dnes vařit? „Jako první králičí jatýrka se zelňákem, uděláme si pořádný řízek, který nesmí být malý, navíc s houbovou omáčkou. A jako dezertík? Hezký český vdolky,“ vypočítává Jirka. „Demokracie končí u dveří do kuchyně, to sis mezi legiemi a kuchyní moc nevybíral… Stejná volba to vždy byla,“ glosuje Jirkův příběh Zdeněk. „Nejlepší věta v gastronomii je: Drž hubu a krok,“ dodává ještě šéf. „Tuhle větu mám vůbec nejradši.“
Střih, návrat do minulosti: „Jak prodělat peníze, lekce první. Tady jen toho masa je za dvacet korun. Prodáváte to za čtyřicet. Na tom nemůžete vydělat ani korunu. Líp byste udělali, kdybyste to zamkli a šli na Prýgl,“ snaží se vysvětlit Zdeněk majitelům, co by měli dělat, aby jejich byznys vzkvétal. „Nemůžete určovat ceny jako ožralí milionáři. Pětašedesát procent sem, deset procent tam, meníčko jinak, pštrosa, video a tak. A pak máte pocit, že když koupíte shnilá rajčata o pět korun levněji, považujete se za byznysmeny…“ naštve se zdravě Zdeněk. Není možné pracovat, a neumět kontrolovat náklady. Ano – i taková byla doba.
Dojde také na debatu, jestli Američany zajímá česká kuchyně: „Moc asi ne,“ je brutálně upřímný Zdeněk. „Česká komunita tě neuživí, ale je otázka, kolik lidí si zajde v Americe na svíčkovou a jestli to místním chutná. Výhodou Ameriky ale je, že se brutálně rychle dozvíš, jestli tvůj koncept funguje,“ chválí Zdeněk.
Sledujte a dozvíte se také, jestli se během natáčení Zdeněk někdy doopravdy bál, kdy měl namále a s kým byl nucen si sednout do auta. A ano – i americká cesta stála za to!
Dívejte se, inspirujte se a bavte se!
Recepty JBŠ E7
Králičí jatýrka na česneku a majoránce, zelňák, kyselé cibulky
2 porce
Ingredience:
160 g očištěných jater
150 g králičího jusu (získáme redukováním králičího vývaru)
20 g špeku
20 g pokrájené cibule
200 g očištěných brambor
2 vejce
100 g strouhanka
50 g mouka
Sádlo 250 g
Majoránka 50 g
Sůl 50 g
Pepř 50 g
Kmín 20 g
200 g kyselého zelí
Houbový garum 100 g
Postup:
Zelňák
Nejdříve očistíme brambory, které nahrubo naškrábeme a přidáme zelí. Do hotové směsi přidáme kmín, sůl, pepř, majoránku, vejce, mouku a vše dobře promícháme.
Zelňáky smažíme na sádle, jako bramborový placek do zlatova z obou stran.
Králičí jatýrka
Očištěná játra osolíme, opepříme a opečeme na pánvi z obou stran. Následně zalijeme omáčkou – zaglazujeme.
Smažený řízek z přeštického prasete s pečeným telecím morkem a houbovou omáčkou.
Ingredience:
400 g krkovice
4 x vejce
Sůl 10 g
Pepř 4 g
Mouka 200 g
4 rohlíky, rozmixované na strouhanku (vetší kusy)
Sádlo 250 g
Vepřový jus
Cibule 100 5
Špek 20 g
Česnek 10 g
Vepřová jus (docílíme redukcí vepřového vývaru) 150 g
Nakládaný celer 25 g
Nakládané stročky 25 g
Nakládaný okurek 25
Nakládaná hořčice 50 g
Sušené houby
Houbový garum 50 g
Postup:
Řízek naklepeme, nasolíme, opepříme, obalíme v mouce, vejcích a valašském panku. (čerstvé rohlíky rozmixované).
Na rozehřátém sádle smažíme řízky do zlatova.
Houbová omáčka:
Sušené houby zalijeme horkou vodou a necháme 15 minut odležet. Dále si opečeme špek, přidáme cibuli s česnekem. Následně zalijeme bílým vínem a následně houbovým garumem. Poté přidáme houby naložené i s vodou, vepřový jus. Na závěr vše zjemníme máslem dochutíme solí.
Vdolek s tvarohem
Ingredience:
500 g hl mouka
500 g pol. Mouka
1x droždí
Rum 100 g
Citron kura ze 2 citronu
Cukr 200 g
Sůl 20 g
Vejce 2 x
150 g máslo
Postup:
Všechny ingredience smícháme dohromady a vypracujme hezké elastické těsto. Pote necháme asi hodinu kynout. Následně naporcujeme 100 g bochánky a necháme kynout 20 min. Poté přetvarujeme znovu v bochánky, dáme na plech a necháme hodinu kynout.
Před smažením bochánky rozmáčkneme a uděláme v nich důlek. Poté smažíme v předem rozehřáté troubě na 180 C do zlatova.
Tvaroh si dochutíme rumem, cukrem, citronovou kúrou a vanilkou.
Vdolek zdobíme tvarohem, libovolnou marmeládou a sypeme ořechy.
Videa zde: https://we.tl/t-bTPyDAyHM3
V případě dalších dotazů jsem k dispozici.
Za televizi Prima
Klára Kotábová | externí konzultant odd. Marketingu a PR pro televizi Prima