HROM DO PALICE
To je název nové knihy Denisy Vostré, Radkina Honzáka a Adléty Hanžlové, kterou vydalo Euromedia Group a.s. Křest knihy se konal v Literární kavárně Academia, která se nachází v Knihkupectví Academia na Václavském náměstí v prvním patře.
Kniha má podtitul Jak najít svůj život. K tomu poznamenal Radkin Honzák: „Je mně 85,5 a ještě jsem ho nenašel.“ Knihu pokřtil prof. MUDr. Jan Pirk, Dr. Sc., který poznamenal, že knihu nelze číst v tramvaji, chce to vhodné prostředí. Hrom do palice – kniha od tří Beranů. Zvláštní, že stejné zvíře je symbolem vzpoury i pokory. Ale není i šťastný život směsí obojího? Propojení či přesypání věcí v hlavě však žádá impuls – a těch je kniha plná. Rady psychiatra, japonská tradiční okénka, různé pohledy tří generací. Chcete se hezky bát strašidel, nebo umět psát levou rukou? Nebo se jen postavit na nohy, když vás život srazí na zem? Podle reakce na ranní budík vás autoři hned nasměrují ke správné kapitole: o pomíjivosti, o spánku a paměti, o naslouchání či o předsevzetích. Témat je řada – s kým se srovnávat, stereotyp versus řád, japonské hledání smyslu života, zdroje duchovní energie, o co se opřít a o co radši ne, význam odpočinku. Zlomek vteřiny, ve kterém se slunce zableskne a pak docela zmizí, prý odhaluje tajemství. A Monetovo Japonskem inspirované vnímání přírody je zároveň vzpourou proti šílenství doby. Kniha vám pomůže všímat si záblesků štěstí i ve svém životě a lépe volit, kdy být beran a kdy beránek.
O autorech
Denisa Vostrá vystudovala chemické inženýrství na VŠCHT, japanologii na FF UK a doktorské studium Teorie a praxe divadelní tvorby na Divadelní fakultě AMU. Věnovala se překládání, působí jako redaktorka a také jako lektorka japonštiny a japonské kultury. Publikovala řadu článků o japonském jevištním umění v časopise Disk (2003–2012), v nakladatelství KANT vydala Předpoklady japonské scéničnosti (2015) a editovala Zeamiho Poučení hercům (2016). V současné době učí na Metropolitní univerzitě Praha, na Slezské univerzitě v Opavě a na Gymnáziu Jana Nerudy, v jazykové škole Spěváček vede pomaturitní studium japonštiny. Nadále se také věnuje psaní. Svým rozverným textem vás snadno chytí, a než se nadějete, jste s ní na horské dráze, kde se výbuchy smíchu střídají se strmými pády do vašeho vlastního nitra, naštěstí s návratem k modré obloze. Slovo je pro ni materiál nade všechny tvárný a v jejích rukou vždy zvučný a schopný všeho – třeba působit údiv a radost. V současné době přednáší japonskou kulturu a historii a píše knihy, které všem starostem světa čelí jiskřivým nadhledem.
Adléta Hanžlová se věnuje výzkumu lidského hlasu při řeči i zpěvu, hře na ukulele, šití pro radost i užitek a občas také ilustracím. Sobotní snídaně v její rodině se málokdy obejde bez poetického extempore a diskuse příslušného právě vzniklého básnického směru, takže je na výstřelky starších generací dobře připravená a umí jim čelit fundovaným rozborem a energickým humorem. Ač je v triu autorů nejmladší, má odvahu promýšlet i velmi skryté hlubiny lidského života a své nevšední úlovky z temných tůní vystavit zářivému světlu poznání pro dobro všech. V současné době studuje fonetiku na FF UK.
Radkin Honzák je psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog na Univerzitě třetího věku. Působil v psychiatrické léčebně v Kosmonosech, psychiatrické nemocnici v Bohnicích, v centrech IKEM a Remedis a jako asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Propaguje psychosomatický přístup k pacientům a pravidelně se vyjadřuje k současnému dění ve společnosti. Je autorem knih, které čtenáře spolehlivě zaujmou přímočarou životní moudrostí, podloženou hlubokými znalostmi. Rád tráví čas s rodinou v Praze, kde žije, i na chalupě.
Jaromír Hampl Foto: D. Vostrá, J. Hampl