HISTORIE / TRADICE / ZÁŽITEK

Společnost RUDOLF JELÍNEK se zabývá výrobou alkoholických nápojů. Navazuje na více než 400letou tradici výroby destilátů na Valašsku. První písemný doklad o existenci pálenice se nachází v urbáři vizovického panství z roku 1585. Samotná společnost vznikla na konci předminulého století, v roce 1894.

1585 První zmínka o pálení ve Vizovicích

1894 Založen Rolnický akciový závod ovocnářský Vizovice (RAZOV), podnik na zpracování ovoce, sdružení menších zemědělců

1906 Vizovice 77 541 stromů z toho 68 278 švestek (88 %)

1919 Zikmund přenechává podnik svým synům Rudolfovi a Vladimírovi

1926 Ukončení spolupráce Rudolfa a Vladimíra, pálenice RAZOV ponechána Rudolfovi

1934 Zahájení výroby kosher destilátů a jejich export do USA

2. sv. v. – uvaleny nucené správy na židovský majetek

1944 Rodina Jelínků odeslána a zabita v koncentračních táborech, kromě synů Rudolfa – Jiřího (byl ještě dítě) a Zdeňka (uprchl a skrýval se v Praze)

1948 Znárodnění (Jiří Jelínek dohodnul se státem převod obchodní známky R. JELÍNEK)

1991 Samostatný státní podnik Rudolf Jelínek

1994 Vznik akciové společnosti RUDOLF JELÍNEK a.s.

1995–1998 Privatizace, formování majoritních vlastníků

2007 Založení R. JELINEK L.A.-S.A., Chile

2010 Vytvoření skupiny R. JELINEK GROUP S.E.

2020 Otevřeno Muzeum slivovice R. JELÍNEK v Praze

Vlajkovou lodí společnosti je slivovice, kterou vyrábí v několika variantách. Dále produkuje značkové ovocné destiláty jako hruškovice, meruňkovice, třešňovice nebo jablkovice. Výrobky společnosti jsou známy ve všech koutech České republiky, ale také po celém světě. Na tradici vývozu výrobků do zahraničí, kterou v roce 1934 započal Rudolf Jelínek vývozem kosher destilátů na zámořské trhy v USA, navazuje společnost i nyní.

SADY

RUDOLF JELÍNEK navazuje také na sadařské zkušenosti svých předchůdců. Vždyť před sto lety rostlo ve Vizovicích více než 70 tisíc ovocných stromů. Proto bylo zcela přirozené pokračovat v této tradici. V roce 2003 zahájila společnost výsadbu vlastních švestkových sadů a začala tak využívat ideálních podmínek pro pěstování švestkových stromů, které na Vizovicku panují. Od roku 2008 z těchto sadů sklízí a destilují devět různých odrůd samostatně a vyrábí z nich odrůdovou Vizovickou slivovici.

V souladu se strategickým cílem dlouhodobého zajištění kvalitního ovoce každým rokem roste plocha jelínkovských sadů. V současné době společnost vlastní 97 ha švestkových sadů v okolí Vizovic, a to ji staví do pozice největšího pěstitele švestek v České republice. Dále obhospodařuje 14 ha třešňových sadů v Kostelanech na Kroměřížsku a 43 ha meruňkových sadů na jižní Moravě (lokality Starovice a Velké Němčice). Další výsadby jsou v plánu.

HRUŠKOVICE Z CHILE

Odrůdy hrušek Williams jsou ideální pro destilaci, protože mají optimální vlastnosti z pohledu chutě i vůně. Z důvodu dostupnosti suroviny nutné pro výrobu tohoto destilátu společnost v roce 2007 investovala do výrobního závodu v Chile, v Jižní Americe, které je jedním z největších producentů hrušek Williams na světě.

Do této vzdálené destinace dopravili technologii a samozřejmě pod dohledem palírníků z Vizovic začali vyrábět hruškový destilát. Tento destilát je v tancích přepravován přes oceán do Vizovic, kde jej pak finálně upravují, nechávají dozrát a lahvují. Cesta v tanku přes oceán má shodou okolností velmi dobrý vliv na kvalitu destilátu, kdy houpání, ke kterému na lodi dochází, zaručuje neustálé promíchávání destilátu a ten tak ideálně sceluje svoji chuť i vůni.

SADY V CHILE

Zpočátku R. JELÍNEK ovoce vykupoval od místních pěstitelů, ale s rostoucí poptávkou po hruškovém destilátu typu Williams v roce 2012 zahájili výsadbu vlastních sadů. Aktuálně vlastní R. JELÍNEK v Chile v okolí destilérky několik desítek hektarů hospodářské půdy. Vysázených je zde 36 hektarů hruškových sadů, což představuje 42 500 stromů. V rámci strategického cíle dlouhodobého zajištění kvalitního ovoce tuto plochu každoročně rozšiřují. Přibližně desetinu hrušek tvoří odrůda Williams Red Bartlett, tmavě červené barvy, dalších 10 % je zářivě zelená odrůda Packham’s Triumph a zbývající největší podíl je odrůda Williams Summer Bartlet. 

MUZEUM SLIVOVICE

Dům, kde se Muzeum slivovice nachází, byl postaven v první třetině 17. století. V průběhu let dostal několik názvů – U Bílé botky, U Bílé kuželky či U Bílé číše. Dům byl součástí osady Rybáře. Ta se rozprostírala u řeky v těsné blízkosti prastaré obchodní cesty, která spojovala Prahu se severem Čech. Původně zde dokonce stával kostel sv. Petra. V průběhu let se zde vystřídalo několik majitelů, kteří se podepsali na úpravách interiéru. Nejvíce však místo proslavila česká divadelní a filmová herečka Slávka Budínová. Ta se pustila do přestavby domu a zcela změnila jeho vnitřní uspořádání. V srpnu roku 2002 přišly povodně. Voda zcela zalila přízemí domu. V té době Slávka Budínová po delší nemoci zemřela. Místo zůstalo opuštěné a chátralo. Dům s přilehlým pozemkem koupila vizovická likérka. Výsledkem její dlouholeté usilovné práce je zrekonstruovaný historický dům s přístavbou a komplexním podsklepením.

Muzeum slivovice RUDOLF JELÍNEK představuje návštěvnické centrum, jehož součástí je moderní interaktivní expozice výroby ovocných destilátů, stylový degustační bar a podniková prodejna.

Interaktivní expozice nabízí exkluzivní zážitek ze světa výroby ovocných destilátů a ovocnářství v Českých zemích včetně historie páleničářství ve Vizovicích. Návštěvník se skrz emotivní příběh kompletně seznámí s historií společnosti, problematikou sadařství, procesem výroby i portfoliem značky, a to velice atraktivní formou. Těšit se můžete na velkoplošné projekce, moderní zpracování, reálné exponáty a výjimečný zážitek. Prostřednictvím virtuální reality nahlédnete i do života švestky. Trasa je zakončena v degustačním baru ochutnávkou tří ovocných destilátů a valašských jednohubek. V nabídce však mají i nealkoholickou variantu ochutnávky. Ovocné destiláty jsou nahrazeny domácí švestkovou limonádou.

CO VÁS ČEKÁ?

  • 55minutová interaktivní prohlídka bez průvodce v českém a anglickém jazyce (popř. v jiných jazycích s audioguidy)

  • Ochutnávka dle typu vstupenky

Prohlídky začínají každých 15 minut (maximální kapacita 12 osob na prohlídku)

Možnost zapůjčení audio průvodců – na vyžádání u obsluhy expozice (DE, RU, FR, IT, ES, JA, CHI, HE, KO,PL)

Koncept Muzea slivovice je ucelený. Koupíte si lístek do expozice, kde se vzděláte interaktivní a zábavnou formou. Potom tuto „teorii“ dostanete ochutnat v degustačním baru a to, co vám nejvíce chutnalo, koupíte v obchodě s kompletním portfoliem značky R. JELÍNEK.

Kontaktní osoba: Roman Talman, talman@rjelinek.cz

 

MUZEUM SLIVOVICE R. JELÍNEK

U Lužického semináře 116, 118 00 Praha 1

www.muzeumslivovice.cz

YouTube trailer zde

Facebook

Instagram