Fotr na tripu, díl 5:

Neolitické srdce Orknejí, kde tančí obři, potopené ponorky i lodě. Vydejte se po tajemných, deštěm omývaných destinacích s Pepou Vrtalem a jeho partou

Pepa Vrtal se se svým týmem vydal na výlet po Normanských ostrovech, Irsku, Skotsku, Walesu a také staré Anglii. Jel s dcerami Leontýnkou a Josefínkou a nově také posádku rozšířil pes Lumi. Sledujte dobrodružné cestování celé výpravy. Dívejte se 27. září ve 21.25 na COOLu.

Tentokrát se vydáme na Orkneje. Co objevíme a proč se vyplatí na tyhle ostrovy vyjet? Na celých Orknejích najdete třeba bombu zapíchnutou v poli. Je to dekorace, nebo pozůstatek druhé světové války, která se tohoto místa nemálo dotkla?

Na ostrově je jen jediný obchod s potravinami. Výprava se chtěla podívat i na další souostroví. Ale nejde to. Trajekty nejezdí. Takže se podíváme na staré neolitické kameny, staré pět tisíc let. Jaká se k tomuto kamenu váže pověst? A proč je dětská posádka nucena obhlížet kameny? Na cestách, které projedete za den, potkáte možná tři pick-upy, ale některé z nich zvětralé a zrezlé. Proč? Protože když kára doslouží, odstaví se k přírodní recyklaci.

Plavební řády nakonec byly k výpravě přátelské. Neumřou nudou, ale přesunou se na hlavní ostrov Orknejí. A co je to vlastně za ostrovy? Kdysi patřily k Norsku, ale norský král je prý prohrál v šachu se skotským králem. Pravdou je, že skutečnost byla mnohem prozaičtější. Byly součástí sňatkových dohod.

Orkneje mají asi dvacet čtyři tisíc obyvatel a dvě třetiny z nich žijí na hlavním ostrově. Tam také najdete nejstarší zachovalou neolitickou vesnici, o které do osmnáctého století nikdo nevěděl. Je považována za neolitické srdce Orknejí…

A jdeme za další památkou, Rodgarovým prstenem, kde obři tančili, až zkameněli. Do doby, než na tomto místě vojáci trénovali střelbu z tanků. Tento prsten má v průměru 105 m. A jeho skutečný původ je dosud nevysvětlen.

Dotkněte se historie a užívejte si místa, kam se jen tak nepodíváte…

Nebojte se dálek, nechte se inspirovat.

Stará dobrá Anglie, Normanské ostrovy, Irsko, Skotsko, Wales. Místa plná mytických postav, keltských pověr a přísloví i malých kamenných domečků, které své obyvatele chrání proti nepřízni počasí. To vše v podání neotřelého a protřelého cestovatele Pepy Vrtala a jeho dcer Leontýnky a Josefínky (plus nového člena posádky, psa Lumi) ve zbrusu nové sérii Fotra na tripu!

 

Za televizi Prima

Klára Kotábová | externí konzultant odd. Marketingu a PR pro televizi Prima

M +420 732 530 547 | E klara.kotabova@iprima.cz