Středoevropské univerzity připravily novou digitální mapu poutních míst v zemích V4
V těchto dnech vyústilo společné úsilí středoevropských univerzit a nadšenců poutnictví ve zmapování nejvýznamnějších lokalit poutního turismu v zemích Visegrádské čtyřky (V4). Cílem je přiblížit unikátní duchovní a kulturní dědictví těchto zemích. Byla spuštěna nová webová stránka https://www.europepilgrime.eu , jejímž cílem je nabídnout komplexní poutně-turistické informace o poutních místech na jednom místě a v moderní digitální podobě. Popis jednotlivých poutních míst je propojen s informacemi o dopravní dostupnosti, možnostech ubytování a okolních zajímavostech.
Interaktivní webová stránka slouží jako nástroj digitální marketingové komunikace poutních míst v zemích V4. Návštěvníci zde najdou nejvýznamnější poutní místa ze Slovenska, České republiky, Polska a Maďarska. Autoři mapy mají vizi rozvíjet spolupráci s poutními místy a mapu dále obohacovat o funkce, které dnešní poutníci a turisté rádi využívají. Projekt má ambici posílit segment religiózního turismu i v našem středoevropském prostoru. Podle Márie Prekopové z Asociace poutních organizací jde o „skvělou myšlenku, na které už Asociace v minulosti pracovala, ale pouze na národní úrovni“. Přínosem této digitální mapy je dostupnost ucelených informací pro návštěvníky, které jsou inspirativní a mají navíc mezinárodní dosah.
Poutnictví se opět stává oblíbenou formou trávení volného času a přitahuje stále více lidí i se sekulárními motivacemi. Putování totiž není jen chůze, ale i návrat k podstatě a jednoduchosti. Středoevropská poutní místa oslovují všechny generace svými příběhy – spojují nás s našimi předky, kteří sem již po staletí přicházeli děkovat, prosit nebo čerpat sílu. Středoevropská tradice poutnictví je velmi bohatá a sahá až do doby příchodu sv. Cyrila a Metoděje na naše území. Prostřednictvím poutí se posilovala národní a křesťanská identita, budovaly se komunity, pocit sounáležitosti a jedinečná kultura každé země. Na mnoha místech jsou hlavní poutě stále doprovázeny bohatým kulturním programem, lidovou hudbou a návštěvníci přicházejí oblečeni v tradičních krojích.
Na tvorbě digitální mapy se podílely středoevropské univerzity: Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnavě (SK) jako hlavní řešitel a partnerské univerzity: Papežská univerzita Jana Pavla II. v Krakově (PL), Budapest Business University v Budapešti (HU), nadšenci poutnictví ze spolku Ultreia (CZ) a společnost GoSlovakia (SK).
Děkujeme Visegrádskému fondu za finanční podporu.
Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnavě, Slovensko – hlavním posláním univerzity je chránit a šířit poznání, rozvíjet vzdělávání na základě vědeckých poznatků a tvůrčí vědecké i umělecké činnosti s ohledem na národní, humanistické a demokratické tradice. Usiluje o formování generace, která bude schopna čelit výzvám budoucnosti s moudrostí, kreativitou a respektem k hodnotám, jež nás formují. Univerzita naplňuje své poslání v duchu kulturního odkazu sv. Cyrila a Metoděje, zasazeného do evropského civilizačního okruhu a středoevropských hodnot.
URL adresa digitální mapy poutních míst: